Sosyal Medya

Piyasalar

OPEC ve Netanyahu Brent’i 63 dolara zıplattı

Ham petrolde orta vadeli  trend ancak bu Perşembe açıklanacak AMB faiz kararı ve Fed’in 18 Eylül FOMC toplantısından sonra şekillenecek

OPEC ve Netanyahu Brent’i 63 dolara zıplattı

Küresel talepte yavaşlama beklentisine rağmen, OPEC’in üretimi kısacağı kaygısı ve İsrail-İran arasında gerginliğinin yükselmesi WTI ve Brent ham petrol fiyatlarına doping oluyor.  Salı sabahı Asya’da Brent’in varili 63 doları geçerek Ağustos başındaki ara-zirvesini yakaladı.

 

Petrolü yukarı iten ilk haber Suudi Arabistan’dan geldi. Yeni enerji bakanı Prens Abdulaziz bin Salman ülkesinin üretimi kısıtlama politikasına sadık kalacağını beyan etti.

Şikago menşeli Price Futures Group  emtia trading şirketi  araştırma uzmanı Phil Flynn CNBC’ye “Kralın eneri bakanlığına Abdulaziz bin Salman’ı ataması petrol için iyimser haber” dedi.   “Abdulaziz bin Salman  üretim kısıtlama taraftarı bir kraliyet ailesi mensubu. Geçmişte OPEC’in aldığı kota kararlarının bir çoğunda önderlik yapmıştı.”

BAE enerji bakanı Suhail al-Mazrouei de OPEC’in  günlük 1.2 milyon varil üretimi kısma planına sadık kalacağını beyan etmişti.

 

OPEC ve Rusya  temsilcileri üretim limitlerini tartışmak için Perşembe günü  Abu Dabi’de toplanıyor.

Petrolü yukarı iten ikinci haber ise Tel Aviv’den  geldi. Başbakan Netanyahu İran’ın gizli bir nükleer tesisini keşfettiklerini ifade ederek, Orta Doğu ülkelerini birlik olmaya davet etti.

Son bir kaç haftadır İsrail ve İran’ın Suriye ve Lübnan’daki vekil örgütleri arasında karşılıklı çatışmalar yaşanıyor.  Bu gerginliğin  enerji sevkiyat altyapısına sabotajlara dönüşmesi ihtimali var.

Asya-Pasifik Enerji Konferansına katılan şirket CEO’ları ise Ticaret Savaşları, yükselen ABD  kaya petrolü üretimi ve küresel belirsizlik yüzünden petrol fiyatlarının baskı altında kalacağını beyan ettiler.

Öte yanda, Çin’in Ağustos ham petrol ithalatı %3 artarken, Beijing’in adım adım devreye soktuğu ekonomiyi teşvik planı da talebin yüselmesine neden olabilir.

 

Ham petrolde orta vadeli  trend ancak bu Perşembe açıklanacak AMB faiz kararı ve Fed’in 18 Eylül FOMC toplantısından sonra şekillenecek. AMB’nın 10,  Fed’in de 25 baz puan faiz indirmesi tamamen fiyatlandı. Fakat, AMB ve Fed’in küresel durgunluğa karşı ilerleyen aylarda ek parasal hamlelerle tedbir alacaklarını beyan etmeleri altın ve petrol başta emtia fiyatlarına daha fazla destek verebilir.

 

Petrol fiyatlarında kalıcı bir yükseliş, Türkiye için kötü bir döneme denk gelir. Eylül sonundan itibaren turizm geliri yavaşlarken, yeniden stoklama nedeniyle ham madde ve ara malı ithalatında yükseliş öngörülüyor. Cari dengenin yeniden negatife dönmesi zaten politik riskler yüzünden baskı altında olan TL’nın değer kaybına neden olabilir.

 

İran tansiyonu yükseltiyor

 

Video:  Mehmet Öğütçü’yle enerji dünyasının geleceği

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler