Sosyal Medya

Piyasalar

Murat Berk’ten strateji: Riskler ve fırsatlar

Kisa zaman içinde sürpriz olumlu haberler gelmemesi durumunda bu hafta veya önümüzdeki hafta yasanabilecek daha genele yayilmis bir düsüş mümkün.

Murat Berk’ten strateji: Riskler ve fırsatlar

Küresel ekonomideki mevcut görünüm daha yavas büyüme ve düsük enflasyon seklinde devam ediyor. Büyümedeki yavaslama büyük ölçüde imalat kaynakli ve genise yayilmis görünüyor. Örnegin Markit PMI verilerine göre Temmuz 2019 itibariyle Ocak 2018’dekinden daha yüksek PMI seviyesine sahip tek büyük ekonomi Hindistan. Son veriler arz yönlü baslayan yavaslamanin, ABD Çin ticaret gerilimi ile birlikte talep tarafini da etkiledigine dair emareler tasimaya basladi. Son gerilim ve vergi artislarinin da önümüzdeki haftalarda küresel büyüme verileri üzerinde baskisi daha fazla hissedilir hale gelebilir.

Son haftalarda yasanan piyasa gelismeleri bizim yazilarimizda belirttigimiz görüs ve beklentilerimiz ile uyumlu olmaya devam ediyor. Küresel piyasalarda yasanan satis baskisina ragmen taktiksel olarak daha defansif bir durusa devam etmek bize göre mantikli geliyor. Kisa zaman içinde sürpriz olumlu haberler gelmemesi durumunda bu hafta veya önümüzdeki hafta yasanabilecek daha genele yayilmis, bir düsüsün ise kisa vadeli bir dip yapma olasiligi oldugunu düsünüyoruz. Böyle olasi bir düsüsün ana varlik siniflarindaki volatilitelerdeki bir siçrama esliginde olusmasi halinde ve bunun akabinde daha kisa vadeli yatirimci/traderlarin istirak edebilecegi kisa vadeli bir toparlanma/tepki denemesine hazirlik evresi görebiliriz.

Merakla beklenen Jackson Hole toplantilarindan piyasalari çevirecek tarzda haberler gelmedigini görüyoruz. Tüm konusmalarin özeti aslinda eylüldeki FOMC toplantisi için tüm seçeneklerin masada oldugu… Bu hafta persembe günü ABD’de ikinci çeyrek büyüme ile çekirdek PCE, Amerika Merkez Bankasi (FED) ve piyasalar açisindan bizce önemli olacak.

Daha önceleri de dile getirdigimiz gibi fazla konusulmak istenmeyen ve göz ardi edilen temel risk ise küresel büyümede yavaslamanin merkez bankalarinin oyun alaninin giderek daraldigi bir konjonktürde gerçeklesiyor olmasi. Önceki dönemde Japonya’da son yillarda ise Avrupa’da gördügümüz gibi dünyada finansal sektörün kredi konusunda daha ihtiyatli hale geldigi bir ortamda, para politikasinin fazladan gevsemeye gitmesi istenmeyen sonuçlar da dogurabiliyor.

Bu anlamda medet umulan, yeni Avrupa Merkez Bankasi (ECB) gevsemelerinin fiiliyatta aslinda bir sikilastirmaya dönüsme ihtimali de var. Piyasalarin hazir olmadigi ve bir miktar gelismis bono ülke piyasalari hariç fiyatlanmayan risk bizce bu. Tabii bu noktaya gidis düz bir çizgide olmayacagi için ara ara trend karsiti birçok piyasa ortami da yasanabilir.

Bu noktalarda taktik ve strateji nasil olmali sorulari kritik olacaktir

Uluslararasi piyasalarda altin fiyatlari Nisan 2013’ten beri en yüksek seviyesini görmesine ragmen, uzun vadede altin için görüsümüz olumlu. Altin en begendigimiz varlik siniflarindan biri olmaya devam ediyor.

 

Murat Berk, Yapı Kredi Yatırım Başstratejisti

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler