Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Küresel Borsalarda Yükseliş Hamlesi-Bugün Gerisi Gelecek mi?

Küresel borsalar haftaya umutlu başladı. ABD borsaları teknoloji hisselerindeki çıkış sayesinde yükseldi. Asya borsaları da yükselişteydi. Borsa 100 endeksi dün kapanış saatlerinde bu olumlu havadan yararlanamadı. B akalım bugün yükseliş hamlesi devam edecek mi ve edersse BİST 100 endeksi de o kervana katılacak mı?

Küresel Borsalarda Yükseliş Hamlesi-Bugün Gerisi Gelecek mi?

Borsa İstanbul’da BIST 100  endeksi, dün, önceki kapanışa göre 687,86 puan ve % 0,68 değer kaybıyla 100.850,42 puandan tamamlamıştı. Sonrasında ise ABD borsaları günü düşüş değil yükselişle kapattı. Yükseliş eğilimi günün ilerleyen saatlerinde ve bu sabah Asya borsalarındaki çıkış ile sürdü.

Bir süredir devam eden dünya borsalarındaki ralli, küresel resesyon endişeleriyle durmuş ve hem ABD hem Avrupa borsalarında düşüş yaşanmış, Asya borsaları da onları takip etmişti.

Dün ise ABD borsalarında özellikle Nasdaq Teknoloji Endeksi’ndeki hızlı hareket ile durum olumlu anlamda tersine döndü.

Asya hisse senetleri de ABD ‘nin teknoloji hisseleri öncülüğündeki yükselişiyle ocaktan bu yana en sert yükselişini gerçekleştirdi.

Japonya hisse senetleri % 2’ye yakın kazanıma geçerken, Şangay ve Hong Kong, ve Kore’de endeksler % 1’den daha fazla yükseldi. dJaponya’nın Topix Endeksi de Tokyo saatiyle 12:30’da % 1,8 yükselmiş durumdaydı. Hong Kong Hang Seng Endeksi, %1,4 artmıştı.

 

ABD’de endekslerin dün, haftaya yükselişle başlaması dünya piyasaları için umut verici oldu. Dünkü kapanışta Dow Jones Sanayi Endeksi % 0,79 yükselerek 25.650,88 puanda, Standard & Poor’s 500 Endeksi  % 1,47  artışla 2.783,30 Nasdaq Teknoloji Endeksi ise %2,02 yükselerek 7.558,06 puandan kapandı.

Pazartesi genel olarak dünya ölçeğinde önemli verilerin açıklandığı bir gün değildi. Dün açıklanan ABD’de açıklanan önemli sayılacak bir satış verilerinde de çok çarpıcı rakamlar yoktu.

ABD’de Ticaret Bakanlığı verilerine göre perakende satışlar aralıktaki sert düşüş sonrası ocakta %0,2 arttı, beklenti değişim olmamasıydı. Otomobil hariç perakende satışlar %0,9 arttı. Beklenti %0,3 artış olmasıydı.
ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre işletme stokları aralık ayında beklendiği gibi %0,6 arttı.

Buna karşılık dünü ekonomideki 4. Çeyrek küçülme ve ülkenin “teknik “ resesyona girip girmediği tartışmalarıyla geçiren Türkiye’de BİST 100 endeksi, kapanışa doğru dünya borsalarındaki yükselişten payını alamadı ve direnç seviyesi olarak gösterilen 102.500 puanı da aşağıya doğru kırarak, gelen satışlarla 101.000 puanın altında kapandı.

http://Ekonomi, 4. Çeyrekte % 3 Küçüldü

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler