Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

İstanbul Seçimi Piyasaları Vurdu

İstanbul seçinin bir türlü sonuçlanmamasının getirdiği siyasi gerilim bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Moskova'ya gitmeden önceki demeci ile son raddeye çıktı. İstanbul seçiminin iptali ve yeniden yapılma ihtimali hisse senetlerini düşürürken faiz ve dövizi yükseltti.

İstanbul Seçimi Piyasaları Vurdu

Bugün 31 mart yerel seçimlerinin üzerinden geçen 8. gün. En önemli seçim olan İstanbul seçminin sonucu hâlâ bir netliğe kavuşmadı. AK Parti’nin arka arkaya itirazlarıyla uzayan seçim sürecine başta ABD ve AB olmak üzere çeşitli tepkiler geliyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu tepkileri daha da sert tepki vererek cevap veriyor.

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk heyeti özellikle geçen haftaki Washington ziyareti onrası son derece kritik bir hale gelen Moskova zirvesine giderken Erdoğan’ın İstanbul seçimlerininde çok büyük ve yaygın usulsüzlükler yapıldığına ve seçimin yenilenmesi gerektiğine yönelik sözleri piyasaları da rahatsız etti.

Geçen hafta 93.500’den 99 bin seviyesine bankacılık hisselerinin öncülüğünde hızla yükselen BİST-100 endeksi pazartesi o konuşmadan hemen sonra düşmeye başladı ve % 2 değer yitirerek öğle saatleri 96.775’e kadar geriledi.

Dövizde de hareketlenme gecikmedi. Dolar/TL kuru Erdoğan’ın konuşması sırasında 5,62 seviyelerindeyken ani bir sıçramayla 5,71 buldu.

Benzer bir hareketlenme faizde de görüldü. İki yıllık gösterge tahvilin faiz oranı % 21 seviyelerinden aniden % 23,20’ye fırladı.
Daha sonra piyasalarda hafif bir durulma gözlendi. BİST-100 endeksi TSİ 15.30 gibi kayıplarını n az bir kısmını geri alarak 97.400’e geldi. Dolar da da benzer bir hareket oldu. Aynı saatlerde 5,67-68 arasına yerleşmeye çalıştı. Tahvil piyasasında düzelme daha netti. ‘ yılllık tahvil %21,18 ile aşağı yukarı başladığı yere geri döndü. Günün ilerleyen saatlerinde piyasalarda durum daha da kötüleşti. BİST-100 endeksi % 1,83 kayıpla 96.978’den kapandı. ABD Doları ise TSİ 19.00 civarında TL’ye karşı % 1,48 artışla 5,72’ye yaklaştı. Gösterge faiz % 21,28 ile nispeten ufak bir artış kaydetmiş oldu.

Önemli piyasa analistlerinden Timothy Ash’in Türkiye’deki siyasi durum ve piyasalar ilişkisi hakkında attığı tweet öyle görünüyor ki piyasanın genel kanaatini oluşturuyor. Ash, tweetinde şöyle diyor:

“YSK’nın Ankara’da seçimin tekrar talebi YSK tarafından reddedilmesinden sonra Erdoğan İstanbul’da seçimi tekrarlatmak için bastırıyor. Piyasalar için en kötü senaryo.- sanki Türkiye’nin yeni bir seçime ihtiyacı varmış gibi! Piyasalar hükümetin ekonomik sorunları çözmeye yönelmesini istiyor.”

GELİŞEN PİYASALARA FON AKIM BAŞLADI AMA TÜRKİYE…

Geçtiğimiz hafta Türk bankalarındaki ödenmesi gecikmiş alacakların bazılarının EBRD ve IFC gibi uluslararası kurumların yardımıyla satın alınabileceği türünden haberler banka hisselerinde hızlı yükselmelere neden olmuştu. Şimdi gelen rakamlar geçen haftanın bütün gelişen ülke piyasalarına para girişinin olduğunu gösterdi.

Yatırımcılar gelişen piyasa hisse senedi ve tahvillerine yatırım yapan exchange traded fonlara (ETF) geçtiğimiz hafta ardı ardına 3. kez giriş gerçekleştirdi.

ABD’de işlem gören gelişen piyasa ETF’lerine 5 Nisan’da sona eren haftada 4,28 milyon dolarlık giriş oldu; Bloomberg tarafından derlenen verilere göre bir önceki hafta 340,2 milyon dolarlık giriş gerçekleşmişti. Fonlara bu yılki toplam giriş 19 milyar dolar oldu.

Yatırımcılar, hisse senedi ETF’lerine 203,1 milyon dolarlık sermaye girişi yaptı. Tahvil fonlarından 198,8 milyon dolarlık çıkış oldu. Fonların toplam varlıkları 280,1 milyar dolardan 286,3 milyar dolara yükseldi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bir önceki haftaya kıyasla yüzde 2,6 artıda kapandı.

Uluslararası fon akımları gelişen piyasalar için bir fırsat vermiş gibi görünürken Türkiye iç siyasi belirsizlik nedeniyle bu fırsattan kazandıklarını geri vermekle meşgul.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler