Sosyal Medya

Piyasalar

Haftanın Değerlendirmesi:  Dünyada gözler Fed’de, bizde S-400’ler gündem

Gözler Fed'de, ama bizim piyasalar S-400 gelişmelerini takip edecek

Haftanın Değerlendirmesi:  Dünyada gözler Fed’de, bizde S-400’ler gündem

Yatırımcılar artık 31 Temmuz Fed FOMC kararına kilitlendi, başka unsurlar fiyatlanmıyor. Fiyatlama hergün Çin ve ABD’den gelen veriler ve Fed başkanlarının yorumlarıyla dalgalanıyor. Türkiye ise Fed’i tek gözle takip edebiliyor. Bizde gündem S-400’lerin teslimatı ve ABD’den gelmesi muhtemel yaptırım uyarıları. Bu yaptırımlar ve Çetinkaya’nın görevden alınması Fitch’i endişelendirmiş olmalı ki, Cuma gecesi yine notumuzu düşürdüler. Dolar/TL haftayı 5.72’den kapatırken, CDS primleri 403 puana yükseldi, Euro-tahvillerimizin değeri ise 3 haftanın dibine geriledi.  Yaz  geldi, ama piyasalara rehaveti gelmedi.

 

ABD’de çekirdek TÜFE’den sonra ÜFE de konsensusu aşarak, 10 yıllık DİBS faizinde bir aylık zirvenin sınanmasına destek verdi. Bu faiz son bir ayda 15 puan kadar yükselirken, bizim 10 yıllık kağıtta da faizleri yukarı itti.  Dolar Endeksi ise faiz indirimi beklentilerine karşın 97 düzeyinin üzerinde tutunmayı başardı. Buna karşın, Bloomberg’e göre, uzmanların çoğunluğu artık doların değer kaybedeceği  yönünde görüş belirtiyor.

 

Ak Yatırım Araştırma haftayı şöyle yorumladı:

Haftaya güçlü gelen ABD istihdam verileriyle başlayan global  piyasalarda, odak noktası başta Fed Başkanı Powell olmak  üzere Fed üyelerinin açıklamaları ile Fed toplantı tutanakları oldu.

Powell faiz indirim mesajını yinelerken, Fed üyeleri arasında görüş  ayrılıkları olduğu görüldü. Bu hafta açıklanan ABD verilerinde de  güçlü bir seyir görülmesine karşın, Fed’den faiz indirimi  beklentilerinde önemli bir gerileme görülmedi. Ticaret savaşları  tarafında ise  ABD-Çin ilişkileri dalgalı seyrini koruyor. Yurtiçinde  ise piyasalar haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na, Başkan Yardımcılığı görevinde olan, Murat Uysal’ın atanmasıyla  başlarken, global olumlu risk iştahının etkisiyle TL aktiflerde göreli  olumlu bir seyir hakim oldu.

Fed, piyasaları faiz indirimine hazırlıyor  ancak görüş  ayrılıkları var. ABD istihdam verilerinin beklentilerden olumlu  gelmesi, Fed’in, daha önce beklenenden, daha ölçülü bir faiz  indirimine gidebileceği beklentisini artırırken, Fed Başkanı Powell  faiz indirimini destekleyen açıklamalarda bulundu. Powell, yaptığı  açıklamalarda, ABD ekonomisinin zayıf sanayi aktivitesi ve enflasyon  ile ticaret savaşları nedeniyle baskı altında olduğunu belirtti. Fed  tutanaklarında ise  enflasyona yönelik endişelerin arttığı, birçok Fed  üyesinin yakın vadede faiz indirimini desteklediği görülüyor.

St.  Louis Fed Başkanı Bullard, New York Fed Başkanı Williams ve  Minneopolis Fed Başkanı Kashkari faiz indirimi yapılması yönünde görüş  belirtirken, Atlanta, Philadelphia ve Richmond Fed Başkanları (Bostic,  Harker ve Barkin) ise ekonominin hala güçlü olduğunu ve parasal  gevşemeye gerek olmadığını belirttiler.

Bu hafta açıklanan ABD  enflasyon ve işsizlik maaşı başvuruları verileri ise beklenenden  olumlu geldi  ancak piyasaya etkisi sınırlı kaldı. ABD istihdam  verileriyle yükselen dolar, Powell’ın açıklamalarıyla geriledi  dolar  endeksi DXY haftalık %0,3 düşüşle 97,0’de. ABD 10 yıllık getirileri  %2,13’te. ABD borsaları yeni rekor yüksek seviyelere ulaştılar.

Diğer merkez bankalarından da gevşeyici yönde mesajlar geliyor.

ECB üyesi Lane  ECB’nin gerekil adımları atmaya hazır olduğunu ve  gerekli araçlara sahip olduğunu belirtti. BoE üyesi Tenreyro,  anlaşmasız bir Brexit durumunda faiz indirimine gidilmesinin, faiz  artırımına gidilmesinden, daha büyük  bir ihtimal olduğunu söyledi. Euro/$  haftalık %0,2 yükselişle 1,1240, GBP/USD %0,1 yükselişle 1,2540’larda.  Almanya 10 yıllık devlet tahvili getirileri -%0,26’da.

Ticaret savaşları gündemde kalmaya devam ediyor. Beyaz Saray  Ekonomi Danışmanı Kudlow’un, Çin ile yapıcı görüşmeler yaptıklarını  belirtmesi piyasalara destek verirken, Trump’ın, attığı bir tweette  Çin’in söz verdiği şekilde ABD’den tarım ürünleri almadığını  belirtmesi algının yeniden negatife dönmesine neden oldu. Çin’de bu  hafta açıklanan enflasyon ve dış ticaret verileri ekonomide zayıflığa  işaret ediyor.

Gelişmekte olan ülkelere yönelik olumlu hava, TL aktiflere de  yansıdı. Fed’den faiz indirimi beklentileri, GOÜ aktiflerine destek  verdi. Haftaya yükselişle başlayan $/TL, hafta içinde geriledikten  sonra, bugün yeniden yükselişte  haftalık %2,3 yükselişle 5,7585  seviyelerinde. Hazine bu hafta yaptığı 23,3 milyar TL’lik borçlanma  ile bu ayki iç borçlanmasını tamamladı. Gösterge faiz haftalık 6 bps  düşüşle %18,92 seviyelerinde iken, 10 yıllık getiri 101 bps yükselişle  %17,22’de. BIST-100 ise  TL’ye benzer dalgalı bir seyir izledi   haftalık %2,6 düşüşle 97.060 seviyelerinde.

 

ABD Senato’su acil yaptırım talep etti

 

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Jim Inhofe ve Kıdemli Demokrat üye Jack Reed ile Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Jim Risch ve Kıdemli Demokrat üye Bob Menendez’in imzası bulunan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400’leri Rusya’dan kabul ederek, Türkiye’nin güvenliği, ekonomik refahı ve NATO ittifakının bütünlüğü pahasına Putin’le tehlikeli bir ortaklığı seçti” ifadeleri kullanıldı.

 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

 

“Kongre iki partiyi de kapsayan güçlü bir temelde şunu açıkça ortaya koydu: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanlış yönlendirilmiş biçimde S-400 alımının sonuçları olmalı. Bu alım, Putin’in Rusya’sıyla stratejik işbirliğini öngören rahatsız edici işaretler verirken, F-35 programına da bir tehdit niteliğinde. Bunun neticesinde, Başkan Trump’ı CAATSA kapsamındaki yaptırımları yasanın gerektirdiği şekilde tam olarak uygulamaya çağırıyoruz. Savunma Bakanlığı’na da, tüm F-35 materyallerinin (Türkiye’ye) teslimatı halen askıya alınmış olsa da, Türkiyee’nin F-35 programına katılımını sona erdirmeye yönelik işlemi hayata geçirmesi çağrısında bulunuyoruz.”

 

 

Fitch not indirdi haberimiz burada

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler