Sosyal Medya

Piyasalar

Güne başlarken:   Altında ralli, ABD büyüme ve Yapı Kredi Bankası

Artık dünyada kuvvetli dolar teması varken USD TL’de tabanın 5,75’ler civarı ve yönün hem teknik ve hem de temel analizde yukarı olduğunu söylemek mümkündür.

Güne başlarken:   Altında ralli, ABD büyüme ve Yapı Kredi Bankası

GLOBAL Bakış

 

JP Morgan tarafından gönderilen yatırım alternatiflerinin 2019 yılı getirileri bulunmakta. Sizler açısından ilginç olacağını düşündüm.

Tabloya bakınca özelikle Amerika hisse senetleri ve bonolarının iyi performe ettiği gözlenmekte.  Metaller %5 ortalam getiri sağlarken bültenden takip edebileceğiniz gibi bu sene altın ons olarak %20 değerlenmiş durumdadır. Yani buradaki tüm getirilerden tek başına en yüksek getiriyi getirmiştir.

 

Dün ABD’nin ikinci çeyrek büyüme verisi %2 olarak açıklandı ve piyasa beklentileri dahilindedir. Bilindiği üzere birinci çeyrek büyüme verisi %3,1 idi.  Bu haliyle ABD ekonomisi yılın birinci yarısında %2,6 büyümüş oldu.. Bu rakamlarla ABD ekonomisi son 11 yıldır aralıksız büyümeye devam etti ancak bu büyüme Çin ile süregelen ticaret savaşı nedeniyle tehdit altında. Bank of Amerika ML aylık anketine göre, katılımcıların %43’ü ABD’de 2020’de resesyon tahmin etti.  Dün grafiğini arz ettiğimiz ABD’nin 2 yıllık ve 10 yıllık faizleri arasında spread farkının negatife dönmüş olması bu resesyonun sinyali olarak algılanmaktadır.

Çin Ticaret Bakanlığı Çin ve ABD’nin Eylül ayında ABD’de yapılması planlanan yüz yüze ticaret görüşmelerini ele almakta olduklarını belirtti.  Bakanlık, Çin’in ABD ile ticaret savaşının tırmanmasına karşı olduğunu ve meseleyi sakin bir şekilde çözmeye istekli olduğunu ekledi.

 

Son 4 çeyrek baz alınarak global ekonomilerin büyüme oranlarındaki son durum aşağıdaki gibi.

 

 

 

Global ekonomiyi bu haliyle şimdilik burada bırakalım ve Türkiye’ye geri dönelim.

 

TÜRKİYE’de gelişmeler

 

TCMB’nin bankaların kendi nezdinde tuttuğu rezerv karşılıklara kredi büyümesine bağlı oran uygulanması ve bu tutarlara yine kredi büyümesine bağlı olarak faiz verilmesi neticesinde kurlarda hızlı bir yükseliş yaşamıştık. TCMB’nin 25.Temmuz’da yaptığı %4,25 lik yüklü faiz indirimine ilaveten bu kararı alması Türkiye’de para politikası bileşiminde gevşeme endişeleri yaratmasıyla bu yükseliş gerçekleşmişti.

 

Aslında tek neden TCMB’nin bu kararı değildi.  Global piyasalar, ticaret savaşları ve İngiltere’nin anlaşmasız Avrupa Birliği’nden ayrılma ihtimalinin güçlenmesi nedeniyle risk off moduna geçti ve para güvenli limanları tercih etti. (CHF, Altın, JPY)  Ayrıca jeopolitik gelişmeler bizim aleyhimize işlemeye devam etti ve risk primimiz (5 yıllık CDS) %4,35lere kadar geldi.   Bültenimizde görebileceğiniz üzere son bir aylık TL’deki değer kaybı %4’tür.  Bu haliyle artık dünyada kuvvetli dolar teması varken USD TL’de tabanın 5,75’ler civarı ve yönün hem teknik ve hem de temel analizde yukarı olduğunu söylemek mümkündür.

 

Piyasalar gelecek hafta Pazartesi günü açıklanacak olan ikinci çeyrek büyüme verisi ile Salı günkü enflasyon verisini izleyecek.  Ayrıca 12/9’da TCMB PPK toplantı sonuçları yakından takip edilecek.  12.Eylül’den sonra TCMB’nin 24.Ekim ve 12 Aralık’da toplantı tarihleri var.

 

Haber başlıklarına bakacak olursak:

 

  • Bloomberg’in haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan Rus jetlerinin F-35’lere alternatif olabileceğini söyledi, Trump ile telefonda görüştü. ABD Savunma Bakanı Esper, ‘F-35’ler konusunda taviz yok’ açıklaması yaptı.

Moskova ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan “Su-35 ve Su-57 uçakları da alternatifler arasında mı?” sorusuna “Niye olmasın? Boşuna gelmedik buraya” yanıtını verdi. Milliyet gazetesinin haberine göre ABD Başkanı Donald Trump ile F-35’ler konusunda bir telefon görüşmesi yapacaklarını belirtti ve “Kendileriyle bunu konuşacağız. Onların nihai kararını da öğrendikten sonra adımlarımızı atacağız” diye konuştu.

 

  • ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Rusya’dan alınan S-400 uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sisteminin ikinci batarya malzemelerinin Ankara’ya intikalinin salı günü başlamasının ardından, ABD Başkanı Donald Trump’a Türkiye’ye yaptırım uygulama çağrısı yaptı.

 

Komite Twitter üzerinden, “Başkan Trump, ABD kanunları gereği Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemi alımı nedeniyle yaptırım uygulamalısınız. Türkiye’nin çıkarları için en iyi ortaklık ABD ile yapacağıdır, Kremlin ile değil” denildi.

 

NOT: Komite Mayıs ayında ’ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi’ başlıklı bir kararı kabul etmiş;

Meclis’in Cumhuriyetçi vekili Eliot L. Engel tarafından komiteye getirilen kararda Türkiye’nin S-400 alması durumunda CAATSA yasası kapsamında yaptırım uygulanması çağrısı yapılmıştı.  Eylül’den itibaren Kongre’nin Trump’ı by-pass edip Türkiye’yi cezalandıracak bir yasa çıkarma girişimini yakından takip edeceğiz.

 

  • Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşme sonrası, “Rejimin kışkırtmaları, bölgedeki askerlerimizin can güvenliğini riske etme boyutuna varmıştır. Meşru müdafaa hakkımız, özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir. Gereken adımları atmak durumundayız” dedi. Erdoğan, İdlib’de sükunet için “Astana ruhu”na vurgu yaptı.

 

Istanbul Analytics’den Atilla Yeşilada’ya göre ise:

 

Reuters ajansına bilgi veren üst düzey Türk askeri bir kaynak, gözlem noktasına yaklaşık 500 metre mesafede Suriye hükümet güçleri ile muhalifler arasında şiddetli çatışmaların olduğunu söyledi.

 

Kaynak, “Ancak çatışma çok yakında ve şiddetli. Suriye güçleri muhaliflerin mevzilerini bombaladı” dedi.

Hava saldırısının Türk mevzilerini hedef alıp almadığını haber anında belirlenememiş olsa da, Türk askerlerine zarar gelmediği bildirildi”.

 

Idlib’te Türkiye destekli muhalifler birkaç cephede karşı saldırı başlattı.

 

Görebildiğimiz kadarı ile Rusya mülteci akımını önlemek için Türkiye sınırında dar bir dilimin bize bırakılmasına razı olabilir, ama Idlib kenti dahil vilayetin Esad’a geçmesinde kararlı. Eğer Putin Erdoğan’a ABD ile güvenli bölge tasarımından cayarsa daha fazlasını vaat ettiyse, bilmiyoruz. Bu konuda duyduğumuz en kaliteli yorum Rusya’nın iyice Batı ekseninden çıktığımızı görmeden lehimize parmağını kımıldatmak niyetinde olmadığı.

Erdoğan bu mesajı almamış olacak ki, Rusya’dan daha fazla silah alma peşinde. Savunma sanayinde ortaklık ve yılda 100 milyar dolar ticaret hacmi gibi gerçekleşmesi imkansıza yakın projeler başını döndürmüş olmalı.

 

  • Reuters’in yapmış olduğu ankete göre; Gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) bu yılın ikinci çeyreğinde iç talepteki yavaşlama ve yatırımlardaki zayıf seyrin etkisiyle %2 daralması beklenirken, 2019’un tamamında ise sıfır büyüme öngörülüyor.

Reuters’ın 18 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre ikinci çeyrek GSYH tahminleri %1 ile %2.2 daralma bandında yer alıyor. Yılın tamamında sıfır büyüme beklenirken, tahmin aralığı %2 daralma ile %1 büyüme bandında bulunuyor.

 

Türkiye ekonomisi, 2017’de iç talep ağırlıklı %7.4 büyümüştü. Bu dönemde aşırı ısınma tartışılırken ekonomi 2018’in ilk çeyreğine %7.2 seviyesinde yüksek bir büyüme ile başladı. İkinci çeyrekte büyüme %5.3’e, üçüncü çeyrekte %1.6’ya yavaşladıktan sonra son çeyrekte ise %3 daralma yaşandı.

Bu yılın ilk çeyreğinde ise TL’deki sert değer kaybı ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre ekonomi %2.6 küçülürken, daralmanın yıllık bazda ikinci çeyrekte de devam etmesi bekleniyor.

 

  • Dün Unicredit grubunun YKB’deki hisselerini satmayı değerlendirdikleri haber ajanslarına yansıdı. Görüşmeler gizli olduğu için isminin yayınlanmasını istemeyen kaynaklar, İtalyan bankanın Koç Holding ile Yapı Kredi’de yaklaşık %82 paya sahip olan ortak girişimleri Koç Finansal Hizmetler’in (KFH) yeniden yapılandırılması için görüştüğünü belirtti. Kaynaklar, UniCredit’in Yapı Kredi’deki dolaylı hissesine KFH üzerinden değil doğrudan sahip olmak istediğini söylediler. Unicredit ve Koç, Yapı Kredi’de dolaylı %41 hisseye sahipler. İki kurum da yıl sonuna kadar değişiklikleri gerçekleştirmek isterken, UniCredit’in de bu süre zarfında Yapı Kredi’deki payı ile ne yapacağına karar vermesi bekleniyor. Bu durumda olası bir satış konusunda Koç’a danışma zorunluluğu ortadan kalkacak olan UniCredit için opsiyonlardan biri iki kaynağın verdiği bilgiye göre hisselerin ikincil halka arzının gerçekleştirilmesi olabilir.

Kaynaklar görüşmelerin henüz tamamlanmadığını ve görüşmelerin bir işlemle sonuçlanacağına dair kesin bir bilgi olmadığını ifade etti. Görev süresinin ilk bölümünü kötü kredileri temizlemeye, istihdam azaltmaya ve bilançoyu güçlendirmeye adayan UniCredit CEO’su Jean Pierre Mustier, bir önceki üç yıllık planda öngörülen maliyet kesintisi ve varlık hedeflerinin aşılmasının ardından yeni hedefler hazırlıyor. Mustier daha önce zaruri olmayan işlerden çıkışı hızlandıracaklarını, İtalyan tahvillerindeki pozisyonda ayarlamalar yapacağını ve sermaye tamponunu güçlendireceğini açıklamıştı.

 

  • Kızılay ve THK’da yapılan incelemeler sonunda, iki kurumda görev yapmış bazı eski yöneticiler hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından suç duyurusunda bulunuldu. THK ile ilgili suç duyurusunda THK Havacılık Vakfı’ndan THK’ya 5 yıllığına kiralanan uçak ve helikopter için yapılan ödemenin kiralanan taşıtların satın alma değerine eşit olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Bu vesile ile halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlar, Atatürk’ün açtığı yolda, Gösterdiği Hedefe HİÇ Durmadan Yürüyeceğime kendi adıma and içerim.

Mehmet Yörük

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler