Sosyal Medya

Piyasalar

Global piyasalarda bu sabah

(Reuters) – Asya borsaları başlıca ekonomilerde destek beklentilerinin küresel resesyonla ilgili endişeleri hafifletmesiyle kazanımlarını artırdı. Ekonomiye destek verileceğine dair beklentilerle…

Global piyasalarda bu sabah

(Reuters) – Asya borsaları başlıca ekonomilerde destek beklentilerinin küresel resesyonla ilgili endişeleri hafifletmesiyle kazanımlarını artırdı. Ekonomiye destek verileceğine dair beklentilerle riskli varlıklar, talebin tahvil ve altın gibi güvenli limanlardan kendilerine yönelmesiyle değer kazandı.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  %0.31, Japonya’nın Nikkei endeksi %0.45 yükseldi. Wall Street’teki dünkü yükseliş piyasalardaki olumlu havaya destek oldu. S&P 500 endeksi

 

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) faizlerin belirlenme mekanizmasında yaptığı değişiklikler kapsamında ilk temel kredi faizini (LPR) daha önce açıkladığı seviyenin hafif altında belirlemesinin ardından, Çin ve Hong Kong borsaları ekside açıldı ve dalgalı seyir izledi. politika yapıcıların ABD-Çin ticaret gerilimi başta olmak üzere uluslararası ticaret gerilimleri nedeniyle ekonomiye destek vermek için daha fazla şey yapmak istediklerine dair işaretlerden destek buldu.

 

Fed ve Beyaz Saray

 

Piyasaların dikkati Fed’in son toplantısına ilişkin Çarşamba günü yayınlayacağı tutanaklarda olacak. İşlemciler politika yapıcıların büyümeyi canlandırmak amacıyla atacakları yeni adımlara ilişkin ipuçları için Fed’in bu hafta yapacağı Jackson Hole toplantısını ve G7 zirvesini bekliyorlar.

 

Washington Post gazetesi, üst düzey Beyaz Saray yetkililerinin ekonomiyi canlandırmak için maaşlardan kesilen vergide geçici indirimi değerlendirdiklerini bildirdi.

 

 

 

 

Dövizlerde son hareketler:  Dolar 3 haftanın zirvesinde

 

Dolar, dünya genelinde politika yapıcıların ekonomiye destek vereceğine dair beklentilerin riskli varlıklara yönelik talebi artırması ve ABD tahvil getirilerini yukarı çekmesiyle üç haftanın zirvesine yakın seyrediyor.

Almanya’nın harcamaları artırmak için dengeli bütçe kuralını kaldıracağı beklentisi ve Çin’in şirketlerin borçlanma maliyetini düşürmek ve ABD ile ticaret savaşından zarar görerek yavaşlayan ekonomiye destek olmak için faizlerin belirlenme mekanizmasında yaptığı belli başlı değişikliklerin desteğiyle ABD hazine tahvil getirileri üç yılın dip seviyelerinden toparlandı.

 

Yuan güçlü seyreden dolar karşısında spot piyasada %0.2 düşüşle 7.0661’de bulunuyor.

 

Yuan PBOC’un faizlerin belirlenme mekanizmasında yaptığı değişiklikler kapsamında ilk temel kredi faizini (LPR) daha önce açıkladığı seviyenin hafif altında belirlemesinin ardından hafif baskı altında kaldı.

 

Dolar endeksi  Y %0.04 düşüşle 98.312’de bulunuyor.

 

 

PETROL

 

Ham petrol fiyatları ABD-Çin ticaret gerilimlerinin yatışabileceği iyimserliği ve başlıca ekonomilerin olası küresel ekonomik yavaşlama karşısında ekonomiye destek önlemleri alacakları beklentileriyle yatay seyrediyor.

 

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı LCOc1 dün %1.88 yükseldikten sonra bugün %0.12 artışla 59.81 dolarda bulunuyor.

 

 

ALTIN

 

Altın fiyatları dün risk iştahındaki artışın etkisiyle %1’den fazla geriledikten sonra bugün yatay seyrederken; yatırımcılar olası faiz indirimlerine ilişkin ipuçları için politika yapıcıların haftanın ilerleyen günlerinde yapacağı toplantıları bekliyorlar.

 

Altının spot piyasadaki ons fiyatı XAU= 1,495.21 dolar ile yatay seyrediyor.

 

Altın dün %1.2 düşüşle kritik 1,500 dolar seviyesinin altına gerileyerek 19 Temmuz’dan bu yana en büyük günlük düşüşü kaydetti.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler