Sosyal Medya

Piyasalar

Global piyasalar:  Trump batırdı, Trump kurtardı

Hayda, Trump ek gümrük vergileri konusunda yine fikir değiştirdi. ABD yönetimi, Çin'den gelen başta bilişim-teknoloji ürünleri olmak üzere spesifik bazı ürünlere ilave yüzde 10 gümrük vergisi uygulamasını erteledi.

Global piyasalar:  Trump batırdı, Trump kurtardı

 

Öğle saatlerinde yazdığımız global piyasa raporunu şu cümlelerle bitirmiştik.

 

“TL Bayram sonrası talep bulabilir, fakat GOP’ta iştahın geri gelmesi için Ticaret Savaşları cephesinde iyimser haber artık şart. Daha olası senaryoda tüm Ağustos’u kapsayacak bir panik atağı ve kırılgan ülke tahvil ve para birimlerinin sert satış yemesi söz konusu olabilir”.

 

Öğleden sonra ise Ticaret Savaşları’ndan iyimser haber geldi.   Trump yönetimi Eylül’de %10 ek gümrük vergisi uygulamayı planladığı bazı Çin mallarını listeden çıkartıyor ve mühleti 15 Aralık’a kadar uzatıyor.

 

Yaptırım listesinden çıkartılan ürünler cep telefonları, diz üstü bilgisiyarlar, video oyun makinaları, bazı oyuncaklar ve giyim eşyaları gibi hem TÜFE’yi yükseltip, hem de 2020 Kasımı’nda sandığa gidecek seçmeni kızdırabilecek mamüller.

ABD-Çin Ticaret görüşmeleri ise 2 hafta içinde telefonla başlayacak.  Uzmanların ilk yorumu, Ticaret Savaşları’nda ilerleme kaydedilmediği, sadece tırmanmanın durduğu yönünde oldu.  ABD’nin Çinli teknoloji devi Huawei’ye uyguladığı yaptırımlar konusunda henüz açıklık yok.

 

Ama bu kısa haber bile Wall Street’i coşturdu.  TSİ 17:50’de  DJ30 500 puan, S&P500 ise %2 primli. Dolar Euro ve yen’e karşı değer kazanırken, ABD DİBS değer kaybediyor.   Brent yeniden 60 doların  üstüne çıktı.

 

İllevelakin, küresel yatırımcıların rahat nefes aldığını söyleyemeyiz.  Hong Kong patlamak üzere, Arjantin’de ise politik istikrarsızlık odaklı satışlar sürüyor.

Ek olarak,  ABD’de TÜFE Temmuz’da yükseldi ve Fed’in oyun planı hakkında belirsizliği artırdı.

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre TÜFE aylık %0.3 artarken yıllık bazda %1.6’dan %1.8’e yükseldi. Beklenti aylık %0.2, yıllık %1.7 artıştı. Çekirdek TÜFE de  %0.2 beklenirken %0.3 arttı. Çekirdek yıllık bazda %2.1’den 2.2’ye yükseldi.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler