Sosyal Medya

Piyasalar

Global piyasalar:  Ralli yerini tedirginliğe bıraktı

Fed beklentileri satın alındı, gözler zayıf büyüme ve karlara çevrildi.

Global piyasalar:  Ralli yerini tedirginliğe bıraktı

Bu sabah Asya borsalarında çok sert satışlar hakim oldu. Dün de Wall Street ralliye mola vermişti. Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi’ne göre küresel veri akışı, göreli zayıf seyrini sürdürüyor. Ticaret Savaşları’nda ise bir türlü ilerleme kaydedilemiyor.  S&P500’de 2Ç karlarının zayıf çıkacağı tahminleri ve yen’in hızla değer kazanması da riskli varlıklar için önemli riskler.

Fed’in 31 Temmuz’da faiz indireceği kesin, fakat arkası gelecek mi?  ABD ekonomisinin inşaat sektörü dışında canlı seyretmesi Fed’in birden çok faiz indireceğine dair beklentileri gölgeliyor.

 

Zayıf veri akışı moral bozucu

 

Akbank araştırmcıları şöyle yazdı:   Dün ABD’de konut verileri, göreli zayıf açıklandı.    Euro Bölgesi Haziran enflasyonu da yıllık %1,1 ile göreli düşük.    ABD’de  uzun vadeli konut kredi faizlerinde son aylarda yaşanan  düşüşe rağmen dün Haziran ayı konut piyasa aktivitesi verileri  beklentilerin altında açıklandı. ABD’de iş dünyasının nabzını tutan Bej Kitap raporu ise, ülkede ekonomik faaliyetin ılımlı bir hızda  büyümeye devam ettiğine işaret etti. Ülkede istihdam, önceki raporlama  dönemine göre biraz yavaşlarken, enflasyonun bir miktar daha düşük  olduğu belirtildi. Euro Bölgesi’nde de yıllık enflasyon Haziran ayında  %1,3 olurken, çekirdek enflasyon da %1,1 ile düşük seyrini sürdürdü.

Küresel veri akışı, başlıca merkez bankalarının yakın gelecekte daha  destekleyici para politikaları uygulayabilecekleri yönünde verdikleri  sinyaller ile uyumlu görünüyor.

Küresel riskli aktifler ise  özellikle ticarete yönelik devam eden  belirsizliklerle, satıcılı eğilimde. Küresel yatırımcılar  devam eden  belirsizliklerin, şirket karlılıklarını olumsuz etkileyebileceğinden  endişe duyuyor.

Gelişmelerle  dün ABD hisse senedi piyasalarının  günlük bazda %0,4 ilâ %0,7 aralığında düşüş göstermesinin ardından bu  sabah Asya hisse senedi piyasalarının çoğunluğu da satıcılı seyir  gösteriyor. Riskli varlıklardaki satış baskısı ile, güvenli liman  varlıklarına olan talep de güçlü seyrediyor. ABD 10 yıllık devlet  tahvil getirileri, %2,04’e gerilerken, dolar endeksi de 97,1  düzeylerinde, dün sabahki seviyelerine göre ılımlı gerilemiş görünüyor.

 

Wall Street’de karlılık kaygısı

 

Reuters sabah raporundan kritik pargraflar ise şöyle:   Wall Street’in ABD-Çin ticaret savaşının şirket bilançolarını olumsuz etkileyebileceği işaretlerinin etkisiyle düşüş kaydetmesiyle Asya borsaları hafif gerilerken; bu durum, güvenli liman ABD hazine tahvil getirilerine olan güçlü talebi destekliyor.

 

Güney Kore Merkez Bankası’nın beklentilerin aksine ve üç yıldır ilk kez politika faizini düşürmesinin ardından ve Japonya ile ticaret gerilimine ilişkin belirsizliklerin ekonominin görünümüne yönelik endişeleri artırmasıyla Güney Kore’nin KOSPI endeksi .KS11 yüzde 0.4 geriledi.

 

ABD’li CSX Corp’un CSX zayıf bilançosu, ABD ve Çin arasındaki uzun süren ticaret geriliminin ABD’nin şirket bilançolarını olumsuz etkileyebileceği endişesi uyandırdıktan sonra Wall Street’te başlıca üç büyük endeks geriledi.

 

ABD Başkanı Donald Trump Salı günü ABD’nin Çin’le ticaret anlaşması yapmak için hâlâ çok yolu olduğunu ancak gerekirse Çin’den ithal 325 milyar dolar değerinde ürüne daha gümrük vergisi getirebileceğini söylemişti.

 

DÖVİZ

Dolar, piyasa genelindeki riskten kaçınmanın ABD hazine tahvil getirilerini dokuz günün dip seviyesine çekmesiyle geriledi.

 

Dolar endeksi .DXY yüzde 0.2 düşüşle 97.081’de bulunuyor.

 

Endeks ABD’de Salı günü beklentilerin üzerinde açıklanan perakende satış verisi ve sterlindeki düşüşün etkisiyle 97.444 ile bir haftanın zirvesine çıkmıştı.

 

Ancak dün açıklanan zayıf ABD konut inşaatları verisinin ve ABD-Çin ticaret gerilimine ilişkin endişelerin etkisiyle ABD Hazine tahvil getirilerinin gerilemesiyle, endeks düşüş kaydetti.

 

PETROL

 

Petrol fiyatları ABD petrol ürünleri stoklarının geçen hafta sert şekilde düştüğünü gösteren verinin ardınan dün geriledikten sonra bugün yatay seyrediyor.

 

Brent ham petrolünün en yakın vadeli fiyatı LCOc1 dün yüzde 1.1 geriledikten sonra bugün yüzde 0.2 artışla 63.80 dolarda bulunuyor.

 

 

ParaAnaliz’in tarafsız, güncel ve gündemi açıklayan ekonomi, işdünyası ve finans haber-analizlerine anında erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler