Sosyal Medya

Finans

Gelişmekte Olan Piyasalardan kaçan kaçana

3Ç’de GOP fonlarından toplam 11 milyar dolar para çekildi. Exchange Traded Funds varlık değeri azalan fon gruplarının başında geliyor.

Gelişmekte Olan Piyasalardan kaçan kaçana

 

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Ülkeler (Piyasalar = GOP) son 22 yılın en kötü Ağustos’unu geride bıraktı.  Morgan Stanley’e göre Eylül ayı da farklı olmayacak ve GOÜ para birimleri dolara karşı %2 daha değer kaybedecek.  Dün açıklanan Çin  Tedarik Yöneticileri Anketleri (PMI) kafa karıştırdı. Uzmanlar artık GOP varlıklarının Fed faiz indirimlerinden çok Ticaret Savaşı’nın seyrine göre fiyatlandığını kaydetti.  International Institute of Finance verilerine göre, Ağustos’un ilk yarısında GOP’tan 14 milyar dolar çekilmişti.  Lipper Analytics Araştırma Şirketi’nin topladığı GOP fonu verileri daha da sert bir geri çekilmeye işaret ediyor.

Ticaret Savaşları’nda barış umudu çok az. Eylül’de görüşmeler yeniden başlayacak, fakat Hong Kong’taki gösteriler yüzünden itibarı sarsılan Beijing’in taviz vermeye hiç niyeti yok. Trump da seçmen kaybettiğini anlayıncaya kadar Çin’den azami taviz koparmak peşinde.

 

Çin ekonomisinden gelen PMI verileri karışık. Resmi imalat sanayi PMI 50 (genişleme/daralma sınırı) değerinin altında kalırken, Caixin medya devinin derlediği PMI 50.5 civarında. Hizmetlerde ise iç talep eksikliğinin etkisi seziliyor. Asya’da Çin’in ticaret partnerlerinde PMI’ların gevşemesi Çin’de yavaşlamanın bölgesel nitelik kazandığına delatet.

 

Dünyada miktarı 16 trilyon doları aşan negatif getirili tahvil stoğu, GOP tahvillerine yatırım yapmak için bir teşvik, fakat Dolar Endeksi’nin önlenemez yükselişi bu fırsat penceresini de çok riskli kılıyor.

 

Lipper Analytics’e göre, kuruluş tarafından takip edilen GOP fonlarından Ağustos’un son haftasında 1.1 milyar dolar çekildi.  Lipper’e göre, 1993’ten bu yana en hızlı para kaçışı bu. Daha uzun vadeli veriler de bireysel yatırımcıların GOP’tan umut kestiğinin bir göstergesi. 3Ç’de GOP fonlarından toplam 11 milyar dolar para çekildi. Exchange Traded Funds varlık değeri azalan fon gruplarının başında geliyor.

Morgan Stanley strateji ekibi “GOP’ta havanın düzelmesi için hem Ticaret Savaşı’nda ateşkes umudu ufukta gözükmeli, hem de Fed Eylül FOMC’dan başlayarak iyice güvercin mesajlar vermeli” öngörüsünde bulundu.

 

Ağustos ayında endekslerde takip edilen GOP hisselerinin toplam değeri 845 milyar dolar eridi. Wells Fargo Securities LLC New York  foreks stratejisti Brendan McKenna “Eylül daha da kötü olacak” kehanetinde bulundu. “Çin’in Trump’ın saldırılarına daha sert karşılık vereceği düşüncesindeyim”.

 

Türkiye piyasaları uzun süredir GOP’la atbaşı işlem görmüyor.  Politik riskler,  Suriye’de odaklanan ABD’yle ihtilaf ve hükümetin TCMB Başkanını görevden almak gibi yatırımcılara ters gelen uygulamaları yüzünden GOP’tan ayrıştık. Ancak şöyle bir genel görüş var. Eğer GOP’a bir kez daha yoğun talep gelirse, Türkiye de sıcak para kanalıyla bu akımdan payını alır. Öte yanda, GOP’ta değer kaybı artık spot piyasalardan büyük ölçüde çekilen yabancı fonlar yüzünden piyasalarımızı pek etkilemiyor.

 

Video:  Dünya piyasalarında ralli bitti

 

Piyasalar seneyi kapattı, ya dünya ekonomisi?

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler