Sosyal Medya

Piyasalar

Gelişen Piyasalara para yağdı, Türkiye hava aldı

Ocak ayında Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) hisseleri %7 primle 5 ayın zirvesine tırmanırken, F/X de dolara karşı…

Gelişen Piyasalara para yağdı, Türkiye hava aldı

Ocak ayında Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) hisseleri %7 primle 5 ayın zirvesine tırmanırken, F/X de dolara karşı prim yaptı. Bizim için çok önmeli olan GOÜ devlet ve kurumsal tahvillerinin de getirileri düştü (ihraç yapmak kolaylaştı).  International Institute of Finance’in (IIF) Ocak analizine göre GOP’a 51 milyar dolar dış sermaye girerken, Türkiye, Hindistan, Güney Afrika ve Tayland bu piyangodan yararlanamadı.

 

Bono-tahvile para yağdı

 

Ocak’ta GOÜ bono ve tahvilleri sıcak para girişlerinde 33 milyar dolarla aslan payını aldı. Hisselere ise 18 milyar dolar aktı.

 

Fakat, IIF bu sonuçtan memnun değil.      Raporuna “GOP’a para akımlarında cılız ribaund” başlığını uygun gören bankerlerin araştırma kuruluşuna göre, yatırımcıların GOP’a bakışı iyice iyimserleşti. “Fed’in güvercin bir duruşa geçmesi, Ticaret Barışı müzakerelerinden gelen olumlu sinyaller ve küresel resesyon kaygılarının yatışması akımları tetikledi” ifadesi kullanıldı.

 

“Ancak”, diye devam etti, aylık değerlendirme raporu “Akımların büyük çoğunluğu için tek destinasyon Çin. Onun dışında yalnız Brezilya ve Endonezya’da kayda değer sıcak para girşi gözledik. Türkiye, Hindistan, Tayland ve Güney Afrika’ya akımlar ya çok zayıf, ya da hala para çıkıyor”.

 

Yılbaşından bu yana sıcak para akımları

 

BMD şöyle yazdı

 

18-25 Ocak haftasında yurtdışı yerleşik yatırımcılar reel olarak (fiyat ve kur etkisinden arındırılmış) 321,5 milyon dolar hisse senedi alımı yaparken 69,9 milyon dolar repo dahil Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) satışı gerçekleştirmiştir. BİST100 endeksi 18-25 Ocak tarihleri arasında %3,40 değer kazanırken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi 3 baz puan azalmıştır.

Yılbaşından beri yurtdışı yerleşikler toplam 1.065,1 milyon dolar hisse senedi alımı yaparken, 435,0 milyon dolarlık DİBS satışı yapmışlardır.

Yurtdışı yerleşikler böylelikle 2019 yılında toplam 630,1 milyon dolarlık menkul kıymet

alımı gerçekleştirmiştir.

Son 1 yıllık süre zarfında yurtdışı yerleşikler 139,3 milyon dolarlık hisse senedi ve 2.294,9 milyon dolarlık DİBS satışı gerçekleştirmişlerdir. Toplamda ise menkul kıymet piyasasından 2.434,2 milyon dolar yabancı çıkışı olmuştur.

 

ParaAnaliz’in eşsiz piyasa, strateji ve şirket haber ve analizlerine anında erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler