Sosyal Medya

Piyasalar

Fed sonrası piyasalar nasıl hareketlendi?

Asya borsaları yatırımcıların art arda faiz indirimi beklentilerine karşılık Fed’in faizlerde uzun sürecek gevşeme süreci başlatmadığına işaret eden açıklamalarının ardından…

Fed sonrası piyasalar nasıl hareketlendi?

Asya borsaları yatırımcıların art arda faiz indirimi beklentilerine karşılık Fed’in faizlerde uzun sürecek gevşeme süreci başlatmadığına işaret eden açıklamalarının ardından altı haftanın dip seviyesine gerilerken dolar iki yılın zirvesine çıktı.

İLGİLİ HABERFed'den beklenen indirim geldi!Fed’den beklenen indirim geldi!

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.6 düşüşle kayıplarını art arda beşinci günde de sürdürdü.

ABD borsaları dün sert kayıplarla kapanırken, S&P 500 endeksi vadeli kontratları açılıştaki kayıplarını telafi ederek hafif artıya geçti.

Fed Başkanı Jerome Powell faiz kararının ardından dün akşam düzenlediği basın toplantısında, “Şunu açıkça belirteyim, bu uzun süreli faiz indirimlerinin başlangıcı anlamına gelmiyor” dedi. faiz indirimini “para politikasında döngü ortası ayarlaması” olarak niteledi. Yatırımcılar ise bunu sert faiz indirimlerinin yakın vadede gerçekleşmeyeceği olarak yorumladı.

İLGİLİ HABERPowell: Faiz indirimi sigorta mahiyetinde yapıldıPowell: Faiz indirimi sigorta mahiyetinde yapıldı

Fed ve diğer büyük merkez bankalarının ekonomiyi desteklemek için para politikalarını gevşetmeleri riskli varlıkların fiyatlarının yükselmesine ve şirket kârlarının artmasına yol açıyor. Ancak ticaret gerilimleri ve ekonomiye olası etkileri göz önüne alındığında varlık fiyatlarındaki artışın daha ne kadar devam edebileceği hakkında şüpheler bulunuyor.

BİST 100 beklentisi

İntegral Yatırım Fed sonrası bu sabahki notunda Borsa İstanbul’a dair beklentilerini şöyle paylaştı:

“Beklenildiği gibi Fed faizi 25 baz puan indirdi. Piyasa için Fed’in faiz indirimi sürpriz değildi. Fed faiz indiriminin gerekçelerini küresel gelişmeler ve enflasyondaki durgunluk olarak gösterdi. Fed’in karar metninde istihdam piyasasının güçlü olduğuna dair ve ekonomideki ılımlı büyümeye atıfta bulunuldu. Bununla birlikle karar metninde ABD Merkez Bankasının uygun olduğu şekilde hareket edilecektir ibaresi var ancak bu söylem Merkez Bakasının faiz indirimlerine devam edeceği anlamını çok fazla vermiyor. Karar sonrası konuşma yapan Powell faiz indiriminin uzun dönemli bir faiz indirimi döngüsünün başlangıcı olmadığını ancak yeniden faiz indirilebileceğini söylemesi kafaları karıştırdı. Powell konuşmasında  bir tek faiz indirimi olacağını söylemediğini sözlerine ekledi. Bu faiz indirimini bir düzeltme olarak değerlendirilebilir. Powell’ın açıklamaları piyasa tarafından şahin bulundu. Dolar pozitif hareketler oluştu. Bu sabah Asya endekslerinde satıcılı bir seyir izleniyor. Hisse senedi piyasasında Fed’in bir miktar baskısı hissediliyor. Bu sabah endekste yatay negatif beklenebilir.

BIST100 endeksi 103000 direncinin üzerine yerleşemiyor. Genel olarak endekste 103000  seviyeleri yakınlarından kar satışları etkili oluyor. Endeks bu direncin üzerine yerleşemediği sürece yükselişinde zayıf kalabilir. Endekste 100600 seviyesi üzerindeki seyirler korunduğu sürece yukarı yönlü tepki yükselişlerinin sürmesini bekleriz. Buna karşın 100600 seviyesinden satışların karşılanmakta zorlanması halinde yükseliş hızı yavaşlayabilir ve ivme kaybı güçlenebilir.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler