Sosyal Medya

Döviz

Erdoğan-Trump Görüşmesi Sonrası Piyasalar Aradığı Cevabı Bulamadı

Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Gözler dün akşam Başkan Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesine çevrilmişti. Görüşmeden piyasaları etkileyecek bir sonuç çıkmadı.

Erdoğan-Trump Görüşmesi Sonrası Piyasalar Aradığı Cevabı Bulamadı

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Gözler dün akşam Başkan Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesine çevrilmişti. Görüşmeden piyasaları etkileyecek bir sonuç çıkmadı. Yapılan açıklamada ABD ile Türkiye’nin terör konusunda ortak iş birliğinin süreceği, F-35 krizinin çözümü konusunda yoğun bir şekilde çalışıldığını ve çözüm arandığı ifade edildi. Görüşme öncesi ılımlı havanın devam edeceği beklentileriyle kurda satışlar yaşanırken toplantıdan herhangi bir önemli mesaj çıkmaması sonrası kurda tekrar yükseliş yaşandı.

ABD: Dün ABD’de Fed’in faiz indirim sürecinin belirleyicisi olan enflasyon verilerinde TÜFE aylık bazda beklentilerin üzerinde % 0.4 olarak gerçekleşirken yıllık bazda TÜFE’de benzer şekilde beklentilerin üzerinde % 1.8 olarak açıklandı. Aylık bazda ÜFE ise beklentiler dahilinde beklentiler dahilinde % 0.2 açıklanırken yıllık bazda ÜFE beklentilerin altında % 2.3’te kaldı. ABD-Çin arasındaki görüşmelere dair belirsizlikler ABD 10 Yıllık tahvil faizinin % 1.87’lere gerilemesini sağladı. Fed Başkanı Jerome Powell Kongre’deki sunumunda ekonomi rayında gittiği sürece mevcut para politikasının uygun olduğunu söyledi. Powell, art arda üç faiz indiriminin ardından muhtemelen beklemeye geçileceği görüşünü tekrarlarken, Fed’in büyüme görünümünde sıkıntı olması durumunda faiz indirimlerine tekrar başlayabileceğini işaret etti. Bugün ABD’de Başkan Powell, Bütçe Komitesi’nde dün yaptığı sunumun bir benzerini gerçekleştirecek. Powell’ın sunumunda benzer konulardan bahsedeceği tahmin edilmekte. Powell’ın konuşmasının fiyatlar üzerinde peK bir etki yaratmasını beklemesek de ekstra söylemlerin gelip gelmeyeceği fiyatlamaları etkileyen faktör olacaktır. Dün açıklanan ÜFE verilerinin ardından bugün ABD’de ÜFE verileri açıklanacak. ÜFE’nin aylık bazda % 0.3 gelmesi beklenirken yıllık bazda % 0.9 bekleniyor. Çekirdek ÜFE ise aylık bazda % 0.2 beklenirken yıllık bazda % 1.5 beklenmekte. Bunun dışında ABD’de haftalık işsizlik başvuruları, Fed üyelerinden Clarida, Evans, Willams, Bullard’ın konuşmalarını takip edeceğiz.

EURO BÖLGESİ: Dün Euro Bölgesi’nde açıklanan sanayi üretimi verisi aylık bazda beklentilerin üzerinde % 0.1 olarak gerçekleşti. Avrupa ekonomisinde toparlanma güven endekslerinin ardından üretime yansımış gözükmekte. Ancak euro üzerindeki satış baskısı devam ediyor. Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası’nın faiz politikası için baktığı en önemli iki veriden biri olan 2019 yılının 3. çeyreğine ilişkin büyüme verisinin % 0.2 gelmesi bekleniyor. Veri sonrası euro çaprazlarında volatilite artabilir.

İNGİLTERE: Dün İngiltere’de TÜFE yıllık bazda beklentilerin altında kalarak % 1.5 açıklanırken çekirdek TÜFE yıllık bazda beklentiler dahilinde % 1.7 olarak gerçekleşti. Aylık bazda açıklanan ÜFE girdi % 1.3 azalırken aylık bazda ÜFE çıktı ise beklentiler dahilinde % 0.1 azalış gösterdi. Gelen olumsuz enflasyon verilerine rağmen GBP/USD paritesi dün yatay seyrini korurken bu sabah satış baskısı altında olduğunu söyleyebiliriz. Brexit’e yönelik gelen haberler ve anketler paritede oynaklığı artırabilir. Bugün İngiltere’de aylık bazda perakende satışların % 0.2 açıklanması bekleniyor.

PETROL: Dün akşam ABD’de Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından özel sektöre ait açıklanan haftalık ham petrol stokları 0.5 milyon varil azalış gösterdi. Stoklardaki azalış petrol fiyatlarının yükselmesini sağladı. ABD-Çin arasındaki ticaret müzakerelerine yönelik belirsiziliğin artması petrolün yön bulma konusunda işini zorlaştırıyor. Bugün ABD’de Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanacak haftalık ham petrol stoklarının 1.5 milyon varil artması beklenmekte. Gelecek stok verileri sonrası petrolde volatilite artabilir.

 

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 5.7770 seviyesinin kırılması halinde önce 5.7920 ve arkasından 5.8370 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 5.7490 seviyesinin kırılması halinde önce 5.7300 ve arkasından 5.7095 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

USDTRY

EUR/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.0993’ün kırılması halinde önce 1.0979 ve arkasından 1.0963 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1010 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1037 ve arkasından 1.1053 direnci test edilebilir.

EURUSD

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1467 seviyesinin kırılması halinde önce 1474 ve arkasından 1485 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 1460 desteğinin altında önce 1456 ve arkasından 1448 seviyesine doğru satış yaşanabilir.

ALTIN

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.2822 desteğinin altında önce 1.2792 ve arkasından 1.2767 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.2840 seviyesinin üzerinde 1.2860 ve arkasından 1.2896 direnci test edilebilir.

GBPUSD
DAX

Teknik olarak baktığımızda aşağıda ise 13.227 desteğinin altında önce 13.155 ve arkasından 13.095 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir. Yukarıda 13.271 seviyesinin üzerinde 13.290 ve arkasından 13.320 seviyesine kadar yükseliş devam edebilir.

DAX

CRUDE OIL
Teknik olarak baktığımızda yukarıda 55.95 seviyesinin üzerinde önce 56.28 ve arkasından 56.77 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 55.65 seviyesinin altında önce 55.16 ve arkasından 53.88 desteğine doğru düşüş yaşanabilir.

OIL

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

investing

Murat Akel

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler