Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Dünyada Nisan-Haziran Arası 63 Milyon PC Satıldı; Pazar Lideri Lenova Oldu

Dünyada tabletler ve daha da çok cep telefonları git gide kişisel bilgisayarlara (PC) rakip olurken bu piyasa 2019 2. çeyrekte anlamlı bir büyüme gerçekleştirmeyi başardı. Sebep ise Windows 10'a yükseltmek amaçlı ek talep. Foreks'in Gartner'ın pazar araştırmasından topladığı rakamlara göre pazarda en güçlü firma sıralaması da bu çeyrek için belli oldu.

Dünyada Nisan-Haziran Arası 63 Milyon PC Satıldı; Pazar Lideri Lenova Oldu

Pazar araştırma şirketi Gartner’in raporuna göre, dünya genelinde kişisel bilgisayar satışları 2019 yılını ikinci çeyreğinde yüzde 1,5 artarak 62 milyon adetten 63 milyon adede yükseldi.

Gartner, ikinci çeyrekte kişisel bilgisayar satışlarının artmasında işletmelerin bilgisayarlarını Windows 10’a yükseltme isteklerinin yönlendirdiği talebin etkili olduğunu vurguladı.

İkinci çeyrekte pazar lideri Lenovo oldu. Lenovo yüzde 25 pazar payı ile 15,77 milyon bilgisayar sattı. İkinci sırayı yüzde 22,2 pazar payı ve 13,99 milyon adetlik satış ile HP alırken, Dell de yüzde 16,9 pazar payı ile 10,65 milyon bilgisayar sattı. Apple yüzde 6 pazar payı ile dördüncü sırada yer aldı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler