Sosyal Medya

Piyasalar

Cuma günü piyasalarda ne oldu?

Asya borsaları, ABD-Çin ticaret müzakerelerine ilişkin endişelerin yatırımcı iyimserliğine gölge düşürmesiyle, ABD’de gelecek ay olası faiz indirimi nedeniyle yükseliş kaydeden…

Cuma günü piyasalarda ne oldu?

Asya borsaları, ABD-Çin ticaret müzakerelerine ilişkin endişelerin yatırımcı iyimserliğine gölge düşürmesiyle, ABD’de gelecek ay olası faiz indirimi nedeniyle yükseliş kaydeden Wall Street’i izleyemedi.

 

İran’ın dün ADB insansız hava aracını düşürmesinin ardından Orta Doğu ile ilgili yeni endişeler de Asya borsalarındaki iyimserliği zedeledi. İran’ın ABD insansız hava aracını düşürmesi, Tahran ile Washington arasında askeri çarpışma endişelerini kuvvetlendirerek ham petrol fiyatlarını yukarı çekti.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Japonya’nın Nikkei endeksi .N225 yenin sert yükseliş kaydetmesiyle yüzde 0.2 geriledi. Avustralya borsası yüzde 0.3 geriledi.

 

Fed’in bu haftaki toplantısının ABD-Çin ticaret savaşının ekonomik büyümeyi yavaşlatmasını engellemek için gelecek ay içinde bile faiz indirimine gideceği beklentilerini kuvvetlendirmesiyle S&P 500 endeksi rekor seviyeyi gördü, fakat Cuma seansını ekside kapattı.

 

 

Global döviz piyasalarında son durum

 

Dolar Fed’in zayıf ekonomik büyümeyi desteklemek için faiz indirimine gitme planlarıyla diğer küresel merkez bankaları arasına katılmasının ardından başlıca para birimleri karşısında değer kaybına karşı koymaya çalışıyor ve haftalık düşüş kaydetmeye hazırlanıyor.

 

Trader ve analistlerin açıklamasına göre ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin %2’nin altına düşmesi ve altının teknik direnç seviyesinin üzerine çıkarak 6 yılın en yüksek seviyesine yaklaşması, doların uzun süre satış baskısıyla karşı karşıya kalabileceğini ortaya koyuyor. ABD 10 yıllık gösterge DİBS getirisi Cuma akşamı %2.05’ten kapandı.

 

Dikkatler şimdi ABD ve Çin’in gelecek hafta Japonya’daki G20 zirvesinde ticaret anlaşmazlığını çözüp çözemeyeceği konusuna çevrildi, ancak analistler bu zirvede belirleyici bir ilerleme kaydedilmesi ihtimalinin düşük olduğuna dikkat çekiyorlar.

 

Dolar Endeksi DXY 96.615 seviyesinde bulunuyor. Endeks haftalık %1 ekside.  Fed’in faiz indireceği beklentisi ve zayıf ABD öncü imalat sanayi PMI dolara son dönemlerin en sert haftalık kayıplarını yaşattı. Ancak, Bloomberg TV’ye konuşan uzmanlara göre, ABD-İran gerginliğinin yükselmesi halinde, dolar güvenli liman talebi bulabilir.

 

 

 

Global tahvil piyasası gelişmeleri

 

Fed’in faiz indirimlerine kapı aralamasının ardından euro bölgesi devlet tahvil getirileri düşüş kaydederek birçoğu tüm zamanların en düşük seviyelerini gördü.

 

Euro bölgesi için gösterge niteliğinde olan Almanya’nın 10 yıllık devlet tahvil getirisi DE10YT=RR %-0.329 ile bu hafta tarihi düşük seviyesini test etmesinin ardından 2 baz puan düşüşle %-0.31’de bulunuyor.

 

 

Petrol

 

Petrol fiyatları kazanımlarını geri verdi ancak gösterge Brent ham petrol fiyatı Orta Doğu’da artan gerilimler ve ABD faiz oranlarının düşürülmesi beklentileriyle beş haftanın ilk haftalık kazanımını kaydetmeye hazırlanıyor.

 

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %0.16 düşüşle 64.35 dolara geriledi.Dün %4.3 yükselen Brent ham petrolü haftayı %4 kazanımla bitirmeye hazırlanıyor.

 

Altın

 

Altın fiyatları Fed’den faiz indirim işaretlerinin dolar ve ABD hazine tahvil getirilerini aşağı çekmesiyle %1.5’ten fazla yükselerek Eylül 2013’den bu yana ilk kez 1,400 doların üzerinde çıktı.

 

Orta Doğu’daki gerilimler altının yükselişini destekledi.

 

Spot altının ons fiyatı XAU= başlangıçta 1,410.78 dolar ile 4 Eylül 2013’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra bugün %1.4 artışla 1,406.81 dolarda bulunuyor.

 

Reuters, Investing, ParaAnaliz

 

Tarafsız,  özgün ve bilgiye dayalı ekonomi finans gazeteciliği okumak için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler