Sosyal Medya

Güncel

Citigroup:  Ons altın 1.700 dolara yükselebilir

“Altına para girişi sürecek” yazdı Citigroup uzmanları yeni raporlarında, önümüzdeki 12 ayda 1.700 dolar/ons hedefine sadık kaldı

Citigroup:  Ons altın 1.700 dolara yükselebilir

Tırmanan jeo-politik belirsizliklerden kaçan bireysel yatırımcılar altına sığınıyor. Daha çok bireysel yatırımcılara hizmet veren altın Exchange Traded Funds’ların (ETF) net varlıkları (taze para girişleri) 17 işlem gününde aralıksız sürerek 2009’dan bu yana en uzun rallisini kutladı. Hatırlatalım, 2009 Büyük Finansal Kriz’in en acılı günlerine şahit olmuştı. Altın ETF’lerin stoğu halen o günlerin sadece 35 ton gerisinde.

17 günlük para girişi spot ons altın fiyatı 1.500 dolar direncini aşmakta güçlük çekmesine rağmen gerçekleşti. “Artık öldü” diye ağıtları yakılan, 500 dolara kadar gerileyeceği iddia edilen altının yeniden dirilişi Trump’ın Çin’e Ticaret Savaşı açmasıyla başlar ve Fed’in faiz indirimleriyle hız kazanır.

Hafta sonunda yeniden başlayacak Çin-ABD ticaret görüşmelerinde çözüm ihtimali çok düştü. Aksine, ABD’nin aralarında yapay zeka start-up’ları olmak üzere 8 yüksek teknoloji şirketine yaptırım kararı alması ilişkileri bir kez daha zehirledi.

Fed başkanı Powell dün yaptığı konuşmada, Eylül sonunda yaşanan nakit sıkıntısını aşmak için piyasaya düzenli olarak bono alımı vasıtasıyla para enjekte edileceği açıklarken, ParaAnaliz’in yorumuna göre net faiz indirimi mesajı vermedi. Fakat Bloomberg’e göre, tam tersini söylemiş.  Faiz indirimleri alternatif getirileri düşürerek altını daha cazip kılıyor.

“Altına para girişi sürecek” yazdı Citigroup uzmanları yeni raporlarında, önümüzdeki 12 ayda 1.700 dolar/ons hedefine sadık kaldı.  “Beklenenden zayıf açıklanan imalat sanayi ve hizmetler Eylül ISM verisi Ticaret Savaşları’nın ABD’yi etkisi altına aldığının bir işareti”.

Hafta içinde başka resesyon uyarıları da geldi ki, bu uyarılar altına talebi artırır. Societe Generale SA Yönetim Kurulu Başkanı Lorenzo Bini Smaghi anlaşmasız Brexit’in dünyayı resesyona iteceği ve finansal sistemde çalkantı yaratacağını öne sürdü.

IMF’nin çiçeği burnunda başkanı Bayan Kristalina Georgieva da ilk halka seslenişinde bir hafta sonra açıklanacak IMF güz global büyüme tahminlerinde bir kez daha aşağı yönde revizyona gidileceği çıtlattı. “Dünyanın %90’u yavaşlıyor” diye ekledi.

Spot altın bu sene dolar bazında %17 getiriyle en iyi kazandıran mali varlıklardan biri. Son dört çeyrektir yükselen fiyatlar, Eylül ortasında 1.557 dolar/onsla 2013’ten bu yana zirve yapmıştı.

 

FÖŞ anlattı:   Petrol ve altın ne yöne gidiyor?

FÖŞ anlattı: ABD istihdam sonrası Fed ne yapar? 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler