Sosyal Medya

Piyasalar

Çin’den gelen iyimserlik Asya piyasalarını yukarı taşıyor

ABD-Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde sona yaklaşıldığının açıklanması iyimserlik yaratırken, bu iyimserlik Çin’den Cuma öğleden sonra gelmiş olan verilerle daha da…

Çin’den gelen iyimserlik Asya piyasalarını yukarı taşıyor

ABD-Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde sona yaklaşıldığının açıklanması iyimserlik yaratırken, bu iyimserlik Çin’den Cuma öğleden sonra gelmiş olan verilerle daha da arttı.

Cuma öğleden sonra açıklanan ticaret ve krediler verileri piyasa kapanışından sonra geldiği için Asya’da fiyatlanamamıştı.

Ticaret cephesinde beklentilerden daha fazla artan ihracat sürpriz yaratırken, krediler cephesindeki beklenmedik artış da dikkat çekti.

Çin hükümetinin uyguladığı yeni paketlerle birlikte ekonomik yavaşlamanın hızının kesilebileceği umulurken, gelen veriler Çin ekonomisi için moral veriyor.

Çin ekonomisi için moral veren bu verilerin yansımalarını gelişmekte olan ülke piyasalarının genelinde hissedebiliyoruz, risk iştahının artması buradaki fiyatlamalara da yansıyor.

Bank of Merrill Lynch global ekonomisti Ethan Harris görecelik olarak piyasa dostu bir ABD-Çin anlaşması beklediklerini belirtti.

Paylaştığı notunda Harris politika ve piyasa kaygılarının gelecek anlaşmazlıkların önüne geçeceğini öngördüklerini söyledi ve önümüzdeki dönemde “majör bir savaş yerine küçük çaplı çekişmeler olabilir” diye ekledi.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,6 yükselerek Temmuz sonlarından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Asya’daki yükselişe öncülük eden Çin borsaları yüzde 2,2 yükseldi.

Asya hisse piyasalarındaki bu yükseliş Wall Street’in Cuma gününü kazanımlarla kapatmasını izliyor. ABD borsaları Cuma günü Çin’deki ihracatın tekrar ivme kazanarak beş ayın zirvesine çıkması ve beklentilerin üzerinde açıklanan yeni kredi miktarının etkisiyle yükselmişti.

Risk iştahının bu gelişmelere paralel artmasıyla yen ve İsviçre frangı değer yitirdi. Dolar/Yen kuru Cuma günü gördüğü 112,1 seviyesine yakın olan 112,02’den işlem gördü. Yen Mart başlarında 112,135 ile bu yılın en yüksek seviyesini görmüştü. Dolar endeksi de yüzde 0,1 düşüşle 96,856’ya geriledi.

İLGİLİ HABERPiyasalara İyi Haber: ABD Taviz Verdi Çin İle Müzakereler Hızlanacak!Piyasalara İyi Haber: ABD Taviz Verdi Çin İle Müzakereler Hızlanacak!

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler