Çin piyasaları uzun süre rahatsız edecek

Çarşamba günü Çin’de resmi imalat sanayi PMI  ardından Caixin PMI’ın da daralma bölgesine gerilemesi ile (17 aylık) dip, ekonomide yavaşlama…
09:023 Ocak 2019
Çin piyasaları uzun süre rahatsız edecek
Çarşamba günü Çin’de resmi imalat sanayi PMI  ardından Caixin PMI’ın da daralma bölgesine gerilemesi ile (17 aylık) dip, ekonomide yavaşlama…

Çarşamba günü Çin’de resmi imalat sanayi PMI  ardından Caixin PMI’ın da daralma bölgesine gerilemesi ile (17 aylık) dip, ekonomide yavaşlama saklanamaz boyutlara erişti. Ekonomide son durumu değerlendiren Global Source Partners Çin Ekibi “Winter is coming to China” (Çin’e kış geliyor) başlıklı bir incelemede resmi verilerin aksine güncel verilerde yavaşlamanın derinleştiğini rapor ettiler.

Bu sabah da bölgenin önde gelen finansal kurumlarından  Macquarie’nin  ekonomisti Larry Hu, Çin’den gelen olumsuz ekonomik verilerin Pekin’in daha önce aldığı sıkılaştırma tedbirlerinin geriden gelen etkileri olduğunu ve yatırımcıların 2019’da ABD’nin gümrük tarifeleri etkilerini göstermeye başladığında daha kötü veriler görmeye hazır olmaları gerektiğini söyledi.

 

 

Global Source Partners:  Çin’e kış geliyor

 

Güncel istihdam ve sabit sermaye yatırımı verileri Beijing’in mütevazi teşvik çabalarının ekonomide kötüye gidişe dur dediği algısını uyandırıyor.  Bu görüşe katılmıyoruz. Bizim takip ettiğimizi veriler ve çeşitli şirketlerle yaptığımız görüşmeler, durgunluğun ağırlaştığını tespit ediyor.

 

Eleman  ve iş arama ilanları ve özel sektörden derlediğimiz işe almalar Beijing açısından bir numaralı ekonomik başarı göstergesi olan istihdamda gerilemenin sürdüğüne işaret ediyor.  Ek olarak, yeni ilan edilen vergi indirimlerinin de durgunluğa çare olması güç, çünkü yatırımlar ve istihdamda önemli payı olan yerel idarelerini gelir açıkları oldukça yüksek.  Ek parasal genişleme ise bu idarele bağlı KİT’lerin tırmanan finansal giderlerini ödemeye aktarılacağı için ilk aşamada ekonomiye gelir olarak akmayacak.

 

Macquarie:   Daha Kötü Verilere Hazır Olunmalı

 

Macquarie ekonomisti Larry Hu, Çin’den gelen olumsuz ekonomik verilerin Pekin’in daha önce aldığı sıkılaştırma tedbirlerinin geriden gelen etkileri olduğunu ve yatırımcıların 2019’da ABD’nin gümrük tarifeleri etkilerini göstermeye başladığında daha kötü veriler görmeye hazır olmaları gerektiğini söyledi.

 

“Biz hala bir ekonomik daralmanın ortasındayız ve 2019’un ilk çeyreğinde muhtemelen daha kötü veriler göreceğiz” diye konuşan Larry Hu, yavaşlayan gayrimenkul satışları ve ihracat büyümesinin bu yıl Çin ekonomisinde büyümeyi aşağıda tutacak ana faktörler olmalarının muhtemel olduğunu vurguladı.

 

Larry Hu, Çin’de yerel yönetimlerin ekonomiyi desteklemek için konut alımlarına yönelik bazı sınırlamaları ikinci çeyrekte gevşetmeye başlamalarını beklediklerini belirtirken, Çin ekonomisinin 2019’da yüzde 6,3 büyümesini beklediklerini de ifade etti.

 

Kaynak:  FOREKS

 

Çin ekonomisinde yavaşlama sertleşiyor

Dolar niye yükseldi

Yorumlar

Son güncelleme: 09:033 Ocak 2019
Paylaş Tweet