Sosyal Medya

Piyasalar

Çavuşoğlu: S-400’de Erteleme Ya da Durdurma Söz Konusu Değil

Önce Bild gazetesinde çıkan ve hemen yalanlanan S-400 füzelerini almaktan vazgeçtiği ya da erteleyeceği türünden iddialar daha sonra Reuters ve Bloomberg ajanslarından da daha ayrıntılı olarak geçilmişti Her seferinde çok veya az ölçüde piyasalar bilhassa da döviz kuru bu söylenti-haberlerden olumlu etkilenmişti. Ancak yine her defasında da piyasanın umutları boşa çıkmış ve düzelen piyasalar kazançlarını geri vermişti. Bugün de Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun S-400 alımında bir erteleme ya da durdurmanın söz konusu olmadığı açıklaması benzer bir etki yarattı.

Çavuşoğlu: S-400’de Erteleme Ya da Durdurma Söz Konusu Değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Temsilciler Meclisi Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı Angel Tilvar’ı kabulünün ardından Avrupa Birliği (AB) Başkanlığında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AA’nın haberine göre ABD’nin S-400 hava savunma sistemlerinin F-35’lere ve NATO sistemlerine tehdit oluşturabileceği iddiası üzerine Türkiye’nin ortak bir çalışma grubunun kurulması teklifinde bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Bu komisyonun içinde NATO’nun da olması gerektiğini söyledik.” diye konuştu.

ABD tarafıyla bu komisyonun kurulması, amacı hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Çavuşoğlu, “Bu aşamadayız yani şu anda erteleme ya da başka durdurma gibi herhangi bir şey söz konusu değil. Gündemde de değil. Biz böyle bir çalışma grubu olacaksa ön şartsız bir şekilde bunu yürütmek, başlatmak isteriz.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, ABD’nin ortaya attığı iddialar ya da endişelerin doğru olup olmadığına uzmanların karar vermesi gerektiğini belirterek, “Biz bu konuda kendimize güveniyoruz. O nedenle böyle bir yapıcı teklifte bulunduk. ABD de kendisine güveniyorsa daha önce de söylediğim gibi bu önerimizi kabul etmesi lazım.” şeklinde konuştu.

Bu konuda Türkiye ile ABD arasında görüş alışverişinin devam ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, henüz netleşen bir şey olmadığını söyledi. Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Ertelemeyi niye biz konuşalım? Ertelemeyle bu sürecin bir ilgisi yok. Bu bitmiş bir anlaşmadır. Şu anda ertelemeyle ilgili konuyu konuşmanın zamanı da değil. Bu komisyon oturur, çalışır ve raporunu da hazırlar. Ondan sonra biz değerlendirmemizi yaparız. Bu ön şartlarla bir yere varmak mümkün değil.”

Türkiye’nin teklifinin iyi niyetli ve yapıcı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “ABD de yapıcı ve iyi niyetliyse bu teklifimizi kabul eder ve uzmanlar bunu değerlendirir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesine değinen Çavuşoğlu, “İdlib konusunda çalışma grubunun bir an önce bir araya gelmesi konusunda iki devlet başkanı mutabık kaldılar.” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, bu hususta çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Öncelikle rejimin bu saldırgan tutumunun değişmesi lazım. Saldırılarını durdurması lazım. Bir taraftan siyasi süreç konuşulurken, Anayasa Komisyonu’nun kurulması konusunda büyük bir mesafe katetmişken, yaklaşımlar olmuşken, rejimin sahadaki saldırganlığı her şeyi berbat edebilir. Önce bunu durdurmamız lazım.”

Suriye’de sahada karşılıklı taciz iddialarına ilişkin ise Çavuşoğlu, “Bunların delilleriyle masaya konup incelenmesi için de bu çalışma grubunun bir an önce bir araya gelmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin rejimin saldırılarının durdurulması konusunda tavrının net olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:

“Rejimin saldırılarını durdurması gerekiyor. Rejimin garantörü İran ve Rusya’dır. İran ve Rusya’nın bu konuda yükümlülüğü var. Bizim orada gözlem noktalarımıza yönelik bir saldırı yok. Bu konuda bir sıkıntımız yok ama endişelerimiz var. Her an her şey olabilir bu saldırı çerçevesinde. Bunun durdurulması için çaba sarf ediyoruz.”

PİYASALAR KARAMSAR

Hafta başı yine büyük ölçüde S-400 haberleri sayesinde indiği 86 binli seviyelerden 89’bine doğru hareketlenen BİST-100 endeksi bugün de değer kaybetti. Hafta başı gelen bütün kazancı sonunda bugün tümüyle geri veren borsa % 1,5’a yakın değer kaybederek tekrar 86 binli seviyelere geri döndü. Döviz kuru ise bugün nispeten sakin kaldı. Dolar kuru 6,04’e yükseldi, euro kuru ise euro/dolar kurunun düşmesi nedeniyle hâttâ biraz değer kaybederek 6,75’te kaldı. İki yıllık gösterge tahvilin faizi ise bugün % 0,7 civarı artarak % 26’yı geçti.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler