Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Bu Sabah 3 Güzel Gelişme: Dolar Düştü, Borsa Yüksek Açıldı, Gösterge Faiz Düşük (YENİLENDİ)

Dün yeni TCMB Başkanı Murat Uysal'ın başkanlığında yapılan ilk PPK toplantısında faizin genel tahmin ortalamasının üstünde olarak 425 baz puan indirilmesine rağmen döviz kurunda ilk dakikalar haricinde ciddi bir hareket olmadı. Hâttâ aşağı bir şeyir bile bir süre gözlendi. gösterge tahvil faizi de düştü, buna karşılık hisse senedi borsası düştü. Bu sabah piyasalar güne yine iyimser başladı.

Bu Sabah 3 Güzel Gelişme: Dolar Düştü, Borsa Yüksek Açıldı, Gösterge Faiz Düşük (YENİLENDİ)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Murat Uysal Başkanlığı’ndaki ilk toplantıda faizi 425 baz puan indirmesiyle kur ilk tepki olarak 5,70’ten 5,76’ya çıkmıştı. Daha sonra ise düşüşe geçerek 5,65’e kadar çekilmiş ve dün dolar karşısından en iyi performans gösteren 3. para birimi olmuştu.

Dün günü 5,70 civarında tamamlayan Dolar/TL bu sabah 5,68’e geriledi.

BORSA DÜN NİYE DÜŞTÜ?

Endeksi ise dün günü %1’in üzerinde düşüşle tamamladı.

Bloomberg HT’nin haberine göre QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu borsada kar satışı yaşandığını belirterek “Beklentinin üzerindeki indirimin kar satışlarını tetiklediğini düşünüyorum. Ancak endekste hala yükseliş trendi geçerli ve görünüm olumlu kalmaya devam ediyor. Faizlerde düşüş eğilimi bir süre sonra endekse pozitif yansıyacaktır diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Bu sabah ise BİST-100 endeksi güne % 0,22 puan gibi küçük de olsa bir artışla başladı. Fakat hemen arkasından az da olsa düşüşe geçip 102 binin altına indi.

GÜNÜN 2. YARISI İYİLEŞME HIZ KAZANDI

Günün ikinci yarısı dolar/TL kuru saat TSİ 15.15 gibi yaklaşık % 1,5 değer kaybederek 5,62’li seviyelere geriledi. BİST-100 endeksi de hız kazandı. Önce yeniden artıya döndü. Yüzde 1’in üzerinde değer kazanarak 103 bini geçti.  Gösterge faiz de % 0,5 kadar düşerek % 17’nin altına indi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler