Sosyal Medya

Piyasalar

Brent petrolünde yeni zirve, ABD İran istisnalarına son veriyor

  Reuters’in Washington’dan bildirdiğine göre,  ABD’nin İran’ın petrol ithal eden ülkelere tanıdığı yaptırım muafiyetine son verdiğini bugün açıklaması bekleniyor. Buna…

Brent petrolünde yeni zirve, ABD İran istisnalarına son veriyor

 

Reuters’in Washington’dan bildirdiğine göre,  ABD’nin İran’ın petrol ithal eden ülkelere tanıdığı yaptırım muafiyetine son verdiğini bugün açıklaması bekleniyor. Buna göre aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler ithalatı kısa süre içinde durdurmaları halinde yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar.

 

ABD’nin Kasım ayında tekrar başlattığı İran yaptırımlarından altı ay süreyle muafiyet alan sekiz ülke arasında Türkiye de bulunuyordu. ABD’nin muafiyet süresini bazı ülkeler için uzatacağı tahmin ediliyordu.

 

ABD’de yayımlanan Washington Post gazetesinin bir köşe yazarı, geçen yıl verilen muafiyetlerin uzatılmayacağını bildirdi. Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak da haberi teyit etti.

 

Adı açıklanmayan iki ABD dışişleri kaynağının verdiği bilgiye atıfta bulunan haberde Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, bugün bir açıklama yaparak, “Dışişleri Bakanlığı’nın şu anda İran ham petrolü veya kondensat ithali için verilen muafiyetler 2 Mayıs itibarıyla verilmeyecek” diyeceği ifade edildi.

 

ABD Başkanı Donald Trump 2015 yılında İran ile altı büyük devlet arasında yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmiş, bunun kısa süre ardından anlaşmayla yürürlükten kalkan ABD’nin Tahran’a yönelik yaptırımları Kasım ayında tekrar başlamıştı.

 

Asya’da TSİ 08:00’de Brent petrol 84 dolar/varilin biraz altında.

 

Petrolde ikinci bir sıkıntı da Libya ve Venezuela gibi iç karmaşa yaşayan ülkelerde  arz sıkıntısı yaşanması olasılığı. OPEC  ise kota anlaşmalarına harfiyen uyuyor.  Bloomberg haberine göre, petrol vadeli işlemlerinde açık pozisyonlar, yani fiyatın değişeceğine dair bahisler 16 Nisan itibarıyla 6 aylık zirve yaparak finansal yatırımcıların bir kez daha emtiaya ilgisinin coştuğunu düşündürdü.   Net uzun açık pozisyonların yükselmesi, yani daha fazla sayıda katılımcının fiyatın yükseleceğine dair bahse girmesi  de WTI ve Brent’te rallinin süreceğine  dair bir işaret.

Trump’ın İran yaptırımlarından muafiyet kararı kadar, Cuma açıklanacak ABD GSYİH verisi de yakından takip edilmeli. Çin ve ABD dünyada en çok enerji tüketen ekonomiler. Çin’de dirilme başladı. Buna ABD’nin  de eşlik etmesi halinde,  Brent 75 dolar/varili sınayabilir.  Yaz aylarında 80 dolar zirvesi artık olasılık dahilinde.

 

Ankara yükselen petrol fiyatları ve doların enflasyona yansımasını engellemek için bir kez daha akaryakıtta eşelmobile geçti. Fakat, bu uygulamanın bütçeye bedeli ağır.  Yılın ilk çeyreğinde seçim harcamaları ile geçen yılın ayı dönemine gire iki misline çıkan bütçe açığı yükselen petrolün faturasını kaldıramaz.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler