Bloomberg:  Gelişen Piyasalara nur yağacak

Bloomberg finans haber sitesi “World’s Riskiest Assets Suddenly Seem a Whole Lot More Appealing” (Dünyanın en riskli varlıkları birden çok…
20:515 Ocak 2019
Bloomberg:  Gelişen Piyasalara nur yağacak
Bloomberg finans haber sitesi “World’s Riskiest Assets Suddenly Seem a Whole Lot More Appealing” (Dünyanın en riskli varlıkları birden çok…

Bloomberg finans haber sitesi “World’s Riskiest Assets Suddenly Seem a Whole Lot More Appealing” (Dünyanın en riskli varlıkları birden çok cazip görünmeye başladı) başlıklı haberinde Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasaların (GOP, Ülkeler = GOÜ) halihazırda tam alım noktasına geldiğini öne sürdü.

Habere göre, Fed Başkanı Powell’ın Cuma akşamı “para politikası hususunda esnek olabiliriz mesajı ardından doların gevşemesi ile tüm GOP F/X atağa kalkarken, TL başı çekti. Ayrıca ABD’de açıklanan Aralık tarım dışı istihdamın çok güçlü çıkması da resesyon kaygısının hakim olduğu dünya ekonomisinin geleci hakkında algıyı iyimsere çevirdi.

 

GOP boğaları bir günlük ralliyle bahar başlamayacağını kabul etseler de bir çok göstergenin GOP’ın pivot noktasına geldiğine işaret ediyorlar. BofA Merrill Lynch endüstri standardı sayılan aylık Fon Yönetici anketinde Boğa-Ayı göstergesi Brexit oylamasından bu yana ilk defa güçlü alım sinyali verdi. Citigroup Inc GOP hisselerini tercih edilen varlık grupları arasına seçerken, dev özel varlık yönetim fonu BlackRok kda çok cazip kelepirler bulunduğu iddia etti.

 

Standard Chartered (New York) stratejisti Ilya Gofshteyn “Fed artık tehdit etmiyor, ABD ekonomisi biraz hızlı soluk alsa da sağlığı yerinde” dedi.   Stratejist TL, Meksika pezosu, Güney Afrika randı ve rus rublesinin 1Ç2019’da prim yapmasını bekliyor.

 

Çin’den destek geldi

 

JPMorgan Chase & Co.’in tahvil verilerine göre GOÜ devlet tahvilleri ve eş vadede ABD DİBS arasında faiz makası Kasım 2016’dan bu yana en dar seviyesine gerilerken, dünyanın bir numaralı GOP ETF’si son 2 ayın en güçlü tek günlük kazancını sergiledi.

 

Çin Merkez Bankası, PboC bankaların munzam kaşılık oranlarını 100 baz puan keserek piyasaya 116 milyar dolar likidite salsdı.  ABD-Çin heyetleri 8 Ocak’ta Ticaret Savaşı anlaşmazlığını çözmek için masaya oturuyor.

 

Toronta merkezli Manulife Asset Management makro-strateji birimi başkanı Frances Donald’a göre Çin ekonomisinin yavaşlamasına karşı tedbirler tüm GOÜ’de pozitif yankılanacak.

“Beijing’den ekonomide yavaşlamaya dur diyecek kayda değer bir destek paketi GOP’un  ralliye kalkması için gerekli olan fitili ateşleyebilir”   dedi Frances Donald.

 

Şimdilik 2019’da GOP’ün üstünde Güneş açacak havası hakim. “Cuma, talih kuşunun  GOP’a geri döndüğü gün olarak hatırlanacak” yorumunu yaptı meşhur Deutsche Bank AG baş stratejisti  Alan Ruskin.

 

Powell’in esneklik mesajı paniği bitirdi

2019’da Gelişen Piyasalar alınır mı?

Yorumlar

Son güncelleme: 20:515 Ocak 2019
Paylaş Tweet