Sosyal Medya

Güncel

Bloomberg anketi:  TL varlıklar  hiç sevilmiyor

    Bloomberg’in 36 dev fon yöneticisi, stratejist ve trader arasında düzenlediği ankete göre, katılımcılar  Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ,  Piyasalar…

Bloomberg anketi:  TL varlıklar  hiç sevilmiyor

 

 

Bloomberg’in 36 dev fon yöneticisi, stratejist ve trader arasında düzenlediği ankete göre, katılımcılar  Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ,  Piyasalar = GOP) Euro-bonolarında rallinin süreceğine inanıyor. Ama F/X ve hisse senetleri hususunda oldukça temkinliler. Türkiye 11 önde gelen GOÜ arasında hisse senetleri, dövizler ve bono-tahvilleri en çok sevilen ülkeler listesinde en dipte, veya bir üstünde. Katılımcılar ekonomiden de ümitli değiller.

 

Ankete hangi kuruluşlar katıldı?

 

Aberdeen Standard Investments

Amundi Asset Management

Asset Management One Co.

Auerbach Grayson & Co. LLC

Bank of Singapore Ltd.

BlueBay Asset Management

BNP Paribas Asset Management

Cartica Management LLC

CIMB Bank Bhd.

Columbia Threadneedle Investments

Commerzbank AG

Deutsche Bank Wealth Management

Fidelity International

FPG Securities Co.

Fujitomi Co.

Grantham Mayo Van Otterloo & Co.

ING Groep NV

Kyoto University

Legal & General

Macro Intelligence 2 Partners

Manulife Asset Management

Mizuho Bank Ltd.

Mizuho Research Institute Ltd.

Neuberger Berman Group LLC

Nissay Asset Management Corp.

Nomura Holdings Inc.

Oanda Corp.

Renaissance Capital

Rubrics Asset Management Ltd.

Societe Generale SA

TD Securities Inc.

Vanguard Asset Management

Voya Investment Management

Wells Fargo & Co.

WisdomTree Investments Inc.

Woodman Asset Management

 

Katılımcılar hisse senetleri ve F/X’de rallinin sürüp sürmeyeceği konusunda yarı yarıya bölünmüş durumda. Yani, bazıları alırken, ötekiler satabilir. F/X bono-tahvil hususunda ise rallinin devam edeceği yönünde %22-12 çoğunluk var.

 

Katılımcıların bir numaralı kaygısı küresel duraklama. Bunu Fed’in hamlelerini kestirememe takip ediyor.  Çin’in yavaşlaması ve Ticaret Savaşları’nın akibeti de kaygılar listesinde üst sırada. Tüm anket sorularında katılımcıların sık sık GOP’ta aşırı pozisyonlanmadan şikayet ettiği de görüldü. Özetle,  GOP’a kimi kaynağa göre 100 milyar kimine göre 200 milyar dolar fon girişiyle beslenen birinci çeyrek iyimserliği dağıldı.

 

Peki, alım yapmak niyetinde olanlar hangi ülkeleri beğeniyor?  F/X’de Brezilya reali bir numaralı adres. Bono-tahvil’de Endonezya, hisse senetlerinde ise Çin ilk sırada. Türkiye’nin algılaması için içler acısı demek abartılı olmaz. F/X’de cazibe sıralamasında 11 ülke arasında 10. sıradayız.   Hisse senedinde de 10, bono-tahvilde ise son sırayı işgal ediyoruz.

 

Katılımcılar TCMB’nin para politikasını az bir farkla “nötral”, yani ne sıkı, ne gevşek olarak değerlendirirken, ekonomide yavaşlama, enflasyonda ise yükseliş bekleyenler çoğunlukta.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler