Sosyal Medya

Piyasalar

Altının Yeni Yükseliş Trendi Başladı mı?

Bir taraftan resesyon korkusu, diğer taraftan merkez bankalarının hızla "para basmaya" devam etmesi önümüzdeki günlerde altının kısa bir süre ara verdiği yükseliş trendine geri dönmesine yol açacak mı?

Altının Yeni Yükseliş Trendi Başladı mı?

Altın’ın onsu 1 günde % 1 değer kazanarak 1298 $’ı aştı. Geçen eylül ayından beri neredeyse istikrarlı bir yükseliş sergileyen altın 27 ağustostaki onsu 1182 $’dan 20 şubat 2019’da 1343 $’a kadar yükselmişti. O günden beri ise değer kaybeden altın 7 martta 1284 $’a kadar gerilemişti. Fakat Cuma günü işler değişti. ABD’de kötü gelen istihdam verisi ile değer kaybeden ABD Dolarının da etkisiyle altın yeniden bir hamle yaptı ve yeniden hemen hemen 1300 $’a dayandı.

Buna paralel olarak Türkiye’de de altın fiyatları hareketliydi. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 0,80 değer kazandı. Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 0,80 artışla 228,00 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da yüzde 0,79 değer kazancıyla 1.522,00 lira oldu. Geçen hafta 369,00 lira olan çeyrek altının satış fiyatı bu hafta 372,00 liraya yükseldi.

ALTIN YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Sprott Money News’ten David Brady ve benzerlerine bakılırsa devam edecek. Çünkü Zerohedge’de de yayımlanan yazısının başlığı şöyle: “Merkez Bankacıları Tanrıyı Oynamaya Devam Ettiği Müddetçe Altın Yükselecek.”

Gelişmeler bunu doğrulamıyor değil. Altının “nerede kalmıştık” diyerek yükselmeye başlaması biraz da Çin, Japon ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) son sürat likidite yaratmaya devam etmesiyle bağlantılı gözüküyor.

İşte altının biraz daha uzun vadeli bir grafiği:

Perşembe günü AMB’nin yeni bir parasal teşvik mekanizması (TLTRO-3) başlatacağını ilan etmesi bu likidite sağnağına yeni ve büyük bir katkıydı. Yeni Fed Başkanı Powel da en azından sözlü yönlendirmelerde bilanço sıkılaştırma ve normalleştirmeden bir hayli geri atmış görünüyor.

Buna bir de dünyadaki resesyon korkularını ekleyin insanların altını da en azından bir süre yeni bir sığınacak liman olarak görmesine pek de şaşmak gerekir.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler