Sosyal Medya

Piyasalar

Altın’da yükseliş sürer mi?

Riskleri artıran gelişmelerin güvenli liman arayışını desteklemesi ile destek bulan altın fiyatlarındaki yükseliş devam edecek mi?

Altın’da yükseliş sürer mi?

Piyasalardaki güvenli liman arayışının artışından faydalanan altın fiyatları 2013 yılından bu yana ilk defa 1.500 dolar/ons seviyesini aşan yükseliş gerçekleşti. Analistler, burada kalıcı olması halinde altın fiyatların 1.600 dolar seviyelerinin konuşulmaya başlanacağını söylüyor.

Goldman Sachs: 1.600 dolar mümkün

Ancak Dünya’dan Evrim Küçük’ün haberinde yer verdiği analist beklentilerine göre altında yılın geri kalanında güçlenme eğilimi sürecek. Analistler jeopolitik gerilimlerin de artmasının akabinde altın fiyatlarının 1.500 doların üzerinde üzerinde kalıcı olması ile alım potansiyelinin 1550-1600 bölgesine taşınacağını düşünüyor. Amerikan bankacılık grubu Goldman Sachs analistleri yatırımcıların güvenli liman arayışıyla altının ons fiyatının önümüzdeki 6 ayda 1600 dolara kadar yükselebileceğini öngördü. Goldman Sachs analistleri halihazırda 6 yılın zirvesine yükselen altın fiyatlarında yükselişin devam edeceğini öngörüyor. Uzmanlar küresel ekonomik görünümdeki kötüleşme, ABD ile Çin arasında artan ticaret gerilimi gibi etkenlerle yatırımcının güvenli liman arayışında olacağını, bu nedene ons altının gelecek 6 ayda 1.600 dolara yükseleceği tahmininde bulundu.

İçeride ise altın fiyatlarını yurtdışındaki alımlara paralel olarak yükselişini sürdüreceği tahmin ediliyor. Edirne Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Kalkan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yıl sonunda altının gram fiyatının 300 lirayı bulmasının beklendiğini söylemişti.

Merkez bankalarının talebi de güçlü

Dünya Altın Konseyi (WGC) anketine göre Gelişmekte olan ülke ekonomilerine ait merkez bankalarının yüzde 12’si geçtiğimiz yıl altın almış, böylece merkez bankalarının altın talebi 651 tona yükselerek uluslararası parasal sistemde şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Ankette, bu yıl da geçen yıla paralel bir talep eğiliminin gözlemlendiği ve yine rekor seviyede altın talebinin olabileceği öngörülüyor. gelişmekte olan ülke merkez bankalarının yüzde 11’i altın rezervlerini gelecek 12 ay içerisinde artırmak niyetinde olduklarını bildirdi. Merkez bankalarının yüzde 70’i, 5 yıl öncesine kıyasla toplam rezervlerinin daha yüksek seviyede olduğunu ifade ediyor.

Riskleri artıran her gelişme güvenli liman arayışını destekler

Investing.com’dan Şenay Şerefoğlu altına dair destek ve direnç seviyelerine dair beklentilerini şöyle açıklıyor: “Son raporlarımızda 1,475$ direncine doğru yükseliş beklediğimizi belirtmiştik ve dün test edilen bu seviyenin ardından bugün hafif geri çekilme yaşanıyor. Teknik olarak fiyatta yaşanacak düşüşlerde 14 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,437$, ancak son fiyat kapanışları 1,437$-1,432$ bandını gösterdiği için bu aralığı destek bölgesi olarak izleyeceğiz.

100 günlük hareketli ortalama seviyesi 1,369$ ve bu seviye en yakın ana destek konumunda, ancak yine fiyat kapanışlarına baktığımızda 1,350$ seviyesi pivot ve orta vadede 1,350$ üzeri yükselişi destekleyebilir.

Altın fiyatlarındaki yükseliş trendinin değişmesi için ticaret savaşlarına dair somut bir karar alınması şart, ancak ABD seçimlerine giderken Trump’ın ne Fed’i eleştirmekten ne Çin’e karşı tavrından ne de jeopolitik riskleri artıran diğer gelişmelerden geri adım atmayacağını düşünüyoruz. Riskleri artıran her gelişme temkinli kalmak için güvenli varlıkları destekleyecektir.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler