Sosyal Medya

Güncel

Altın ve paladyum fiyatlarındaki yukarı trend devam edebilir

Emtia fiyatlarındaki yükseliş dikkat çekiyor. Petrol fiyatları yükseliş trendi içerisinde kalmayı sürdürürken değerli metallerdeki artış da oldukça dikkat çekici boyuta ulaştı.…

Altın ve paladyum fiyatlarındaki yukarı trend devam edebilir

Emtia fiyatlarındaki yükseliş dikkat çekiyor.

Petrol fiyatları yükseliş trendi içerisinde kalmayı sürdürürken değerli metallerdeki artış da oldukça dikkat çekici boyuta ulaştı.

Paladyum fiyatları tüm zamanların zirvesine yükseldi. Altın ve paladyum şimdiye kadar emtia piyasasının en çok kazandıran ürünleri olarak öne çıkıyor.

Palladyum fiyatları, otomobil üreticilerinin benzinli araçlarda emisyon kontrolünü sağlayan parçanın üretiminde kullandıkları bu metalin arzında yaşanan akut darlığa bağlı olarak ons başına 1,500 doları aşarak rekor seviyeye ulaştı. Fiyatlar üst üste yedinci ayı da kazançla geçmeye yöneldi. Yıllar sonra ilk kez paladyum fiyatının altın fiyatının üzerinde seyretmesi de bir başka önemli nokta olarak takip ediliyor.

Fiyatlardaki bu yükseliş, Rusya ve Güney Afrika’daki büyük üreticileri sevindirdi.

Hong Kong merkezli Precious Metals Insights Ltd.’nin idari direktörü Philip Klapwijk, “Arz tarafında artış olana kadar, zira önümüzdeki birkaç yıl için bunun olması beklenmiyor, piyasadaki darlık sürecek ve fiyatlar genelde yukarı trend gösterecek” dedi.

Ons altın için teknik göstergeler pozitif

Investing.com’da yayınlanan beklentilere göre, günün devamında FOMC tutanakları takip edilecek ve faiz konusunda frene basan Fed’in bütçe tarafında da güvercin olması altının gücünü korumasını sağlayabilir.

Kısa vadede en önemli direnç olarak izlenen 1,350$ seviyesinin aşılması alımları hızlandırabilir. Gramda ise 233 TL en yakın direnç olarak görülüyor.

İntegral yatırım ons altına dair beklentilerinde “Ons altın 1340$ seviyesinin üzerinde seyrediyor ve bu seyrinde ısrarcı olması durumunda 1350$ ve 1355$ dirençlerine doğru tepki vermesini bekleyebiliriz. Zaman zaman belli direnç noktalarında yorulmalarla karşılaşırsak bunu kar satışı olarak yorumlayabiliriz. Şimdilik ons altın için satış baskısını konuşmak erken olabilir. Teknik göstergelerde pozitif ve altın ortalamalarının üzerinde.” yorumunda bulundu.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler