Sosyal Medya

Piyasalar

AKŞAM Raporu:  Risk iştahı coştu, Türkiye S-400’ü unuttu

TSİ 21:00’de Wall Street de ralli yapan Asya ve Avrupa borsalarına katılmıştı. DJ30 ve SP500 sırasıyla %0.5 ve %0.75 prim…

AKŞAM Raporu:  Risk iştahı coştu, Türkiye S-400’ü unuttu

TSİ 21:00’de Wall Street de ralli yapan Asya ve Avrupa borsalarına katılmıştı. DJ30 ve SP500 sırasıyla %0.5 ve %0.75 prim yaparken, ABD-Meksika ticaret savaşının başlamadan bitmesi ve Fed’in Temmuz gibi faiz indirimine gideceği beklentileri alımları yönlendirdi.  Öte yanda, ABD ekonomisinin bu sayede yeniden güç kazanacağı düşüncesiyle gösterge 10 yıllık ABD DİBS’de getiri 2016 dibinden dönerek %2.14’e sıçradı.  Dolar Endeksi de bir kez daha 97 sınırına doğru harekete geçti.

 

Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) de ralliye katıldılar. MSCI GOP Hisse Endeksi %1.5 prim yaparken, başta Meksika pezosu ve TL, bir çok para birimi de ralliye katıldı. Fakat yuan, Orta ve Doğu Avrupa FX değer yitirdi.

 

Türkiye’de ise ABD Savunma Bakanı Patrick Shanahan’ın Gen Hulusi Akar’a yazdığı tehdit dolu, yaptırım içerne mektup konuşulmadı.  TL dolara karşı değer kazanırken, Hazine ihalelerde biraz yüksek faiz ödese de zorlanmadı. Ancak, ihalelere yabancı katılımı varmıydı, bunu ancak yarın öğreneceğiz.

 

Piyasa katılımcılar ile yaptığımız temaslarda carry trade yapan kısa vadeli fonların küçük montanlı alım işlemleri yaptığını, fakat yerleşiklerin dövizde kalmaya devam ettiğini öğrendik.  Bir kaynak yeniden IMF’yle anlaşmaya  varılacığına dair söylentiler yayıldığını iddia etti.

 

Işık FX akşam bülteninde şunları kaydetti:

 

S-400 bilmecesi sürerken ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Amerika’da F-35 eğitimi alan Türk  pilotların 31 Temmuz’a kadar ayrılacakları ve program kapsamında yeni  eğitim verilmeyeceğini bildirdi. Bunun dışında Savunma Sanayii  Müsteşarı İsmail Demir’in  Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma  sistemleri konusunda ortak bir çalışma grubu  oluşturulması yönündeki  talebine ilişkin ABD’nin herhangi bir adım atmadığını ifade etmesi  dikkat çekti.

Yurtiçi kanatta bir veri akışı bulunmazken siyasi ve  jeopolitik riskler fiyatlamalarda etkili olmaya devam edecek. Bu arada  5 yıllık kredi risk primi (CDS) 470 baz puana kadar gerilerken kurda  da geri çekilmeleri tetikledi. ABD tarafında ise ticaret gerginliği  devam ederken Çin’in anlaşmaya yanaşması durumunda Huawei’ye  yaptırımların gevşetilebileceği belirtilmesi önemliyken Meksika ile  yapılan anlaşma ile 5 yıllık tarifelerin iptal edilmesi de kritikti.

Bunun dışında FED için faiz indirimlerinin iyiden iyiye dillenmesi de  piyasalar üzerinde beklentiye neden olurken son açıklanan tarım dışı  istihdam göstergelerinin de beklentileri karşılayamaması bu görüşleri  destekledi.

Teknik seviyeler:  Destekler: 5.7740-5.7550-5.7340-5.7100-5.6775

Dirençler: 5.8290-5.8670-5.8815-5.9280-5.9500 (FOREKS Haber Merkezi)

 

 

Piyasalarda coşkulu alımların sürmesi biraz şüpheli. Akşam saatlerinde Trump Xi Jinping G-20 zirvesine katılmazsa, diğer Çin mallarına da ek gümrük vergisi uygulayacağını ilan etti.  Ayrıca, Fed FOMC’nin Çarşamba günü faiz indirimi için mesaj verip, Temmuz’da da ilk indirimi başlatacağı beklentisi abartılı olabilir.

 

Türkiye’ye gelince, S-400 krizi, İstanbul seçimi ve son olarak Kıbrıs Rum Kesimi’nin doğal gaz arama faaliyetlerimiz yüzünden bizi AB liderler zirvesinde şikayet edip yaptırım talep edeceği konuları tartışılmıyor. Piyasalarda işlem hamci çok sığ, riskler  fiyatlarda olmayabilir.

 

Zamanında tarafsız haberler ve gündemi aydınlatan yorum ve analizlere erişmek için ParaAnaliz’i Facebook’ta takibe alın.   Sayfamız BilgeEkonomist, işte linki.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler