Sosyal Medya

Piyasalar

ABD faizlerinde yükseliş TL varlıklar için tehdit

Cuma günü tüm dünyanın dış borçlanmasında kriter teşkil eden ABD 10 yıllık devlet borçlanma senedi (DİBS) faizi 6 baz puan…

ABD faizlerinde yükseliş TL varlıklar için tehdit

Cuma günü tüm dünyanın dış borçlanmasında kriter teşkil eden ABD 10 yıllık devlet borçlanma senedi (DİBS) faizi 6 baz puan yükselerek %2.56 olarak kapadı. Bir dizi araştırmaya göre, ABD 10 yıllık faizlerinde yükseliş bizim DİBS ve TL için tehlike teşkil ediyor. Yani, ABD faizi yükselince, bizim varlıklar değer yitiriyor. Bu yükseliş kalıcı mı ve ne denli zarar verebilir?

 

CNBC.com’a göre haftanın son işlem gününde, yatırımcıların risk iştahı artarak hisse senetlerine kayma gözlendi. Diğer ülkelerin faizlerinde başlayan yükseliş hareketi ABD faizlerini de yukarı itti.

 

Risk iştahını coşturan birincil sebep Çin’in Mart ihracatının dolar bazında Y/Y %14.5 artış kaydetmesi oldu. Ayrıca Euro-bölgesi’nde sanayi üretimi tahmin edilenden daha yavaş darladı.  Tüm Gelişmekte Olan Ülkeler’in (GOÜ, Piyasalar = GOP) büyümesini doğrudan etkileyen Çin ekonomisinin dipten döndüğüne yönelik veriler iyimserliği besliyor.

 

Enflasyonda ufak bir canlanma da ABD DİBS’in cazibesini azalttı. ABD’de manşet ve çekirdek ÜFE Mart’ta sırasıyla %0.6  ve %0.2 yükselerek enflasyonun bir kez daha Fed’in radarına girebileceğini anımsattı. Çin’de de ÜFE ve TÜFE çok düşük seviyelerden toparlanma işaretleri vermişti.

 

G-20 zirvesi kapanışında liderlerin dünya ekonomisinin yılın ikinci yarısında toparlanacağına dair ortak beyanatı son haftalarda riskli varlıkları yoran resesyon karamsarlığın dağılmasına yardımcı oldu.

 

Raymond James sabit getirili menkul kıymetler direktörü Kevin Giddis “Resesyona koruma sağlayan, herkesin portföyünde istediği ABD DİBS’e ilgi azaldı” diye söze başladı. “Fed’in duruşu sanıldığı kadar gevşek değil. “ABD’de resesyon kaygıları gerçek dışı. Ayrıca, şimdi bilanço dönemi başladı”.

 

UBS Cuma günü müşterilere e-maille gönderdiği bir notta ABD ekonomisinin hız kaybettiğini fakat resesyona girmesinin söz konusu olmadığı ifade etti.

 

Fed Başkan Yardımcısı Clarida ise bir toplantıda Fed’in faizleri her iki yönde de değiştirmesi için neden göremediğini belirtti. Türev piyasalar Fed’in  2019 sonundan başlayarak faizleri indireceğine dair bahse giriyor. Yeni FOMC tutanakları bazı üylerin ek faiz artırımı opsiyonunun masada tutulması isteiğini gösterdi.  Fed’in faiz indireceği algısının ortadan kalkması ABD DİBS faizlerinde yeni bir yükseliş trendi başlatabilir.

 

Cuma günü MSCI GOP  %0.15 değer kazanırken, para birimleri dolara karşı yataydı. TL ve BİST değer kaybedeler listesinde başı çekti.

 

TL cinsinden varlıklarda seçim arifesinden bu yana gözlenen değer kayıplarını sadece ABD faizleri ile izah etmek gerçekçi değil. Daha çok İstanbul seçim belirsizliği, TCMB rezervlerinin erimesi ve   ABD’yle S-400 gerginlği fiyatlanıyor. Yine de bir çok “carry trade” arbitrajı  yapan fonun sırf faiz farkı için Türkiye’de kaldığını ifade edelim. Bakan Albayrak’ın JP Morgan sunumuna katılan bir fon FT’a “Albayrak beni ikna edemedi, halbuki ikna olmaya gelmiştim. Eğer Türkiye’de faizler bu denli cazip olmasaydı, satar çıkardım” beyanatını verdi.

 

TL varlıklar tam bir yıkım yaşıyor

 

Cumhuriyet haberine göre TL, nisan ayında gelişmekte olan ülke para birimleri içinde değer kaybında birinci oldu. S-400 konusunun Türkiye-ABD ilişkilerinde gerginlik yaratıyor olması ve açıklanan reform paketinin fazla detay içermemesi gibi unsurlara ek olarak İstanbul’da seçimlerin tekrarlanabileceğine dair endişelerin yarattığı belirsizlik değer kaybında etkili oldu.

 

TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı 5 Nisan Cuma kapanışa göre yüzde 3.5, 1 Nisan pazartesi gününe göre yüzde 5.58 oldu. Bu dönemde gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğu değer kazanırken, en fazla değer kaybında Türkiye’yi yüzde 0.8’lik oranla Malezya Ringgiti oldu.

 

Piyasadaki tedirginliğin ana nedeninin seçimler olduğunu söyleyen bir bankacı, “İstanbul seçimlerinin 2 Haziran’da tekrar edilme olasılığı artıyor. Bu da ekonomi, yapılacak reformların ve belirsizliğin kalkması noktasında iki kayıp ay daha anlamına geliyor. Açıklanan reform paketi de bankalara sermaye enjeksiyonu dışında yeni bir unsur veya detay içermiyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde TL üzerindeki baskının devam etmesi çok olası” dedi.

 

Öte yandan 5 yıllık ülke CDS risk priminde (iflas risk primi) yaşanan yükseliş de TL üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri 13 baz puan artışla 448 baz puana çıkarak seçim öncesi tırmanıştan bu yana en yüksek düzeyi gördü.

 

ParaAnaliz’in özgün haber ve yorumlarına  anında ulaşmak için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler