2019 yılında Borsa:  Daha kötüsü olabilir mi?

Borsa 2019 yılında kazandırabilir mi? Kendi sözümüzü söylemeden önce, çeşitli kaynaklardan görüşleri derleyip size sunduk. Bu görüşleri  en kötüsü geride…
10:062 Ocak 2019
2019 yılında Borsa:  Daha kötüsü olabilir mi?
Borsa 2019 yılında kazandırabilir mi? Kendi sözümüzü söylemeden önce, çeşitli kaynaklardan görüşleri derleyip size sunduk. Bu görüşleri  en kötüsü geride…

Borsa 2019 yılında kazandırabilir mi? Kendi sözümüzü söylemeden önce, çeşitli kaynaklardan görüşleri derleyip size sunduk. Bu görüşleri  en kötüsü geride kaldı olarak özetleyebiliriz. Biz de katılıyoruz, ama yükseliş ne zaman başlar, kestirmek maharet isteyecek. Belki de yatırımcılar seçim sonucunu görmek isteyecek.

 

 

Bu hafta BİST’te ne olacak?

Bu hafta yurt içi ve yurt dışında PMI verileri izlenecek. Yurt içinde özellikle Perşembe günü açıklanacak Aralık ayı enflasyon verileri yakından izlenecektir. Yurt dışında ise ABD’de Cuma günü gelecek tarım dışı istihdam verisi ile Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları yakından takip edilecektir. Yine Cuma günü Avro Bölgesi enflasyon verileri de piyasaların takip edeceği diğer veri akışları arasında olacaktır.

Yeni yıl öncesinde yurt dışı piyasalarda ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarına ilişkin olarak gelen pozitif değerlendirmeler ile haftaya pozitif başlangıç yapıldığını izlerken, BİST tarafında da yeni haftaya 90.600 üzerinden başladık. Mevcut durumda içeride endeksin yatay bir seyir izlediğini görüyoruz. ABD piyasalarının ise yeni haftaya %1’e varan yükselişle başlamaları beklenmektedir.

Bu hafta, yeni yıl öncesinde ve sonrasında piyasalarda önemli bir hareketlilik göremeyebiliriz. Haftaya her ne kadar pozitif başlasak da yurt dışı piyasalardaki pozitiflik BİST tarafına aynı ölçüde yansımamaya devam ediyor. Özellikle son dönemde yurt içinde düşen işlem hacmi, BİST’in yukarı hareketlerinin sınırlı kalmasını da beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla da haftanın devamında da BİST tarafındaki yukarı hareketlerin sınırlı kalması beklenebilir. Yurt dışı piyasalarda da çok ekstra hareketler görmediğimiz sürece de, düşük hacimle mevcut seviyelerdeki seyrin devamını görebiliriz.

Hem 200 günlük hem de 200 haftalık ortalamaların geçtiği 95.000 seviyeleri aşılmadığı sürece BİST tarafında yukarı hareketler tepki ötesine geçemeyecektir. Bu hafta 90.000-92.500 aralığında seyrin devamını beklemekle birlikte 90.000 altına yaşanacak hareketlerde yeniden 89.000 seviyelerine doğru olası geri çekilmelerle karşılaşabileceğimiz de göz ardı edilmemelidir.

 

Vakıf Yatırım

 

 

Türkiye Piyasaları Puslu Havadan Nasıl Sıyrılacak

 

Küresel piyasaların kırılganlığı TL cephesinde olmasa bile BİST100 tarafını yakından etkiliyor. Yıl başından bu yana aslında ABD borsalarında ilk çeyrekteki aşağı yönlü hareket haricinde büyük kırılmalar izlemedik, fakat 2018 yıl sonunda fiyatlamalar ticaret savaşları, İtalya’daki bütçe açığı ve Brexit riskleri ile birlikte düzeltmenin üzerinde diyebileceğimiz hareketler gerçekleştirdi.

Dışarıdan esen soğuk hava, içeride TL’deki değer kaybı ve yıl ortasından sonra zirveye yükselen ABD – Türkiye ilişkilerindeki Rahip Brunson gerilimi, BİST100 endeksinde de yükselişi sınırlayan, 100.000 seviyesinin üzerine endeksin  yerleşmesini engelleyen ana unsurlardan biri oldu. Buna ek olarak, TL’deki değer kaybı, Borsa’da işlem gören şirketlerin finansallarını da olumsuz etkilerken, faaliyet karı yazmasına karşın finansman giderlerindeki artıştan dolayı zarar yazan şirketler öne çıktı.

Bu nedenle reel sektördeki ana şirketlerin kur farkı zararından dolayı cazibesini yitirdiği bir dönem içerisine girdik. Tabii sadece reel sektör değil, bankacılık sektöründe kredi hacmindeki daralma, takipteki kredilerin artması ve artacağı endişesi ve sermaye yeterlilik oranındaki bozulma beklentisi, bankaların da sermaye kalitesi açısından soru işaretleri barındırıyor. Bankalar bu çerçevede sermaye yapılarını güçlendirmek adına daha esnek adımlar atabileceğinden ve reel sektöre göre finans sektörünün iyileşmesinin daha hızlı olacağından hareketle 2019 bankalara geçiş dönemi olabilir.

Bunu, önümüzdeki dönemde sermaye kalitelerini güçlü tutan bankalar cephesinde izlememiz mümkün.

Türkiye Ekonomisinde Kilidi Açacak Anahtar Enflasyondur. Ekonomiler büyür ve küçülür, bu konjonktür dalgalarının gereğidir, fakat enflasyon uzun dönemli politikalar ile çözülebilir.

 

A1 Capital 2019 Strateji Raporu’ndan alıntıdır

 

Borsada hedef 120 bin

 

Borsa İstanbul, 2019’a umutlu giriyor. Geçen yılı yüzde 20.86’lık kayıpla kapatan borsada, endeks art arda iki yılı tarihi boyunca düşüşle tamamlamadı.

 

YÜKSELİŞ 2. ÇEYREKTE

İstatistiksel olarak da ibreyi yukarı çeviren endeksin, ekonomide beklenen dengelenmenin başarıyla yönetilmesi ve enflasyondaki düşüşün hızlanarak devam etmesinin etkisiyle, özellikle yılın ikinci çeyreğinden itibaren başlaması beklenen yükselişle 100 bin seviyesini aşmakta zorlanmayacağı belirtiliyor. Uzmanlar, 2019’un ilk çeyreğinin zor geçebileceğini ancak ikinci çeyrekten sonra endekste yükselişlerin görülebileceğini ifade etti. ABD ilişkilerin düzelmesi ve jeopolitik risklerin de azalması önümüzdeki döneme ilişkin iyimser beklentileri güçlendiriyor.

Türkiye’ye yabancı ilgisi, TL’nin de performansını ön plana çıkardı. Son üç ayda TL, dolar karşısında yüzde 20 ile en fazla değer kazanan para birimi oldu. GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, ABD’nin Suriye’den çıkma planı, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını yavaşlatacağı beklentisi ve düşen petrol fiyatları ile birlikte TL’nin hızla toparlandığını kaydetti.

 

Borsada, ibreyi yukarı çeviren önemli gelişmelerden biri de yabancı payının son üç ayda yüzde 61’den 65’e çıkması. Stratejist Cüneyt Paksoy, 2018’in, Türk hisselerinin dolar bazında ucuz olmasının ve düzelen Türkiye hikâyesinin borsada daha fazla düşüş görülmesini engelleyeceğini söyledi.

Paksoy, 110 binlerin geçilmesi durumunda 115.000- 125.000 bandının gündeme geleceğini söyledi.

 

HÜKÜMET KARARLI

Gedik Yatırım Menkul Değerler Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan, yılın ikinci yarısı için görünümü pozitife çevirebilecek etkenleri şöyle sıraladı: “Yerel seçimlerin bitmesi, baharda düşüş beklenen enflasyon, ikinci çeyrek büyüme verisinde toparlanmanın başlaması ve 4 yıllık seçimsizlik döneminde iktidarın ekonomik politikaları hayata geçirme kararlığı.” Doğan, iyimserliğin hâkim olması durumunda BIST 100’de, 120 bin seviyesinin üstünün görülebileceğini söyledi.

 

Kaynak:  SABAH Gazetesi

FÖŞ notu:   Size komik gelmesin, ben de SABAH Gazetesi’ne görüş veren değerli uzman arkadaşlarıma katılırım

 

 

Tüm piyasa ve strateji haberlerimiz için tıklayın

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 10:062 Ocak 2019
Paylaş Tweet