Sosyal Medya

Güncel

YORUM:  Trump’dan Çin’e  yeni gümrük vergisi kazığı

Trump başta oldukça, yarın öngörülemez

YORUM:  Trump’dan Çin’e  yeni gümrük vergisi kazığı

Şangay’da süregelen ticaret görüşmelerinin kötüye gittiğini, Beijing’in ABD’den daha fazla tarım ürünü satın alma vaadinden caydığını iddia eden Trump 300 milyar dolarlık Çin ithalatına %10 ek gümrük vergisi uygulayacak. Yeni vergiler 1 Eylül’den itibaren devreye girecek. Dünya ekonomisinin resesyonla toparlanma arasında çok ince bir çizgide zig-zag yaptığı günlerde Trump’ın fikir değiştirmesi tüm dengeleri alt-üst edebilir.

Ticaret Savaşları’nın küresel ticaret ve yatırım ortamına zarar verdiği artık tüm verilerde ortaya çıkıyor. JP Morgan global imalat sanayi PMI Temmuz’da 49.3  değeriyle Ekim 2012’den bu yana en düşük değerini aldı. Anket bir kez daha ticarete tabii ham madde ve güvensizlikten etkilenen sabit sermaye yatırımlarının yavaşlamada başı çektiğini  gösterdi.

 

Trump Perşembe öğleden sonra attığı tweetlerde  müzakerelerin devam edeceğini öne sürerken, istemese de, bu görüşmelerden sonuç alınmazsa %10 ek gümrük vergisini %25’e kadar yükseltebileceğini belirtti.

 

Global riskli varlıklar bu haftanın ikinci şokunu yaşadılar. Önce, Fed FOMC 25 baz puan indirdi, fakat daha fazlası için garanti vermedi. Sonra da, Çin’le müzakerelerin olgunlaşması için 6 ay süre tanıyacağını ilan eden Trump’ın ani fikir değişikliği moralleri bozdu.

 

Cuma sabahı Asya vadelileri ekside açılırken, Perşembe gecesi DJ30 ve SP500  sırasıyla %1.05 ve %0.9 değer yitirdiler. Brent petrol küresel talebin yine gerileyeceği endişesi ile bir gecede son 4 yılın en ağır kaybını yaşadı. Dünya için gösterge kabul edilen ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise 15 baz puan gerilemeyle %1.89’la 2016’dan bu yana en düşük değerini sınadı.

 

Trump tweetlerinden sonra açılan Latin Amerika piyasalarında MSCI FX endeksi %1.75, hisseler ise %2.5 civarında gerilediler.

 

Batı ve Çin basınından gelen ilk yorumlara göre, yeni gümrük vergileri ABD tüketicisini de vuracak. Beijing ise Trump’ın antikalıklarına hazırlıklı olduğu için ek taviz vermeye niyetli değil.

 

Trump ve Xi Jinping Eylül’de yeni bir tur ticaret müzakeresi planlıyordu, fakat Trump’ın bu beklenmedik atağı karşısında Xi JinPing’in davete uyacağı artık kesin değil.

 

Trump kararından vazgeçebilir, bunu Meksika örneğinde yaptı. Eğer ek gümrük vergilerinden olumsuz etkilenecek seçim bölgelerinin milletvekili ve senatörleri bu kararın seçmeni Trump’tan soğutacağına ikna edebilirse, dünya bu fırtınayı da atlatabilir. Aksi halde, Fed bir kez daha tutum değiştirerek hızla parasal gevşemeye gitmek, Beijing ise önünü kesmeye çalıştığı kredi furyasını yeniden başlatmak zorunda kalacak.

 

ParaAnaliz’in tarafsız, özgün ve sizin gündeminizi yorumlayan özgün içeriğine sürekli erişmek için bizi Facebook’ta   takibe alın. Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler