Sosyal Medya

Güncel

Video:  Zamlar ekonominin kanını emiyor

Türkiye seçimleri atlattı, ama seçimlerin bütçede yarattığı hasarın bedelini çok ağır ödüyor. 

 

Türkiye seçimleri atlattı, ama seçimlerin bütçede yarattığı hasarın bedelini çok ağır ödüyor.  Seçimden bu yana yapılan zamlara bir göz atalım:

KARAR’a göre: “Seçimlerin ardından birçok kaleme teker teker zam geldi. Çaya yüzde 15, şekere yüzde 16, elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 14,9 ve sigaraya zam yapıldı. En son 1 Ağustos 2019’da yapılan doğalgaz zammının üzerine konutlarda ve ticarethanelerde kullanılan doğal gazın fiyatlarına 1 Eylül 2019 tarihinden geçerli olmak üzere ikinci bir yüzde 14,9 artış oldu. Böylece yapılan iki fiyat artışıyla birlikte rakamlara göre faturalara yüzde 32’lik artış yansıyacak. ağustos ayında yüzde 1,5 yılbaşından bu yana yüzde 30,1 son bir yılda ise yüzde 64,2 oranında arttığı görülüyor”.  Kırtasiye ürünlerine ise %15-28 arası zam yapıldı.

 

Zamlar bütçe açığını yamayabilir, ama maliyet enflasyonunu azdırırken, tüketicinin cebindeki son kuruşu da çalıyor.  Ekonominin bu şekilde toparlanması imkansız.  Kaloriferler yandığında, tüketim hızla düşecek, işsizlik artacak ve bir çok firma kepenk kapatmak zorunda kalacak.

 

 

If you want to watch and listen to our  videos in English, please click the link below:

https://www.youtube.com/channel/UCKpF

 

 

ParaAnaliz haftanın politik ve ekonomik gündemini değerlendirdi

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler