Sosyal Medya

Güncel

Vergi cennetleri kara listesi yenilendi, hangi ülkeler eklendi?

Avrupa Birliği Komisyonu, Birlik üyesi ülkelerin genişletilmiş yeni bir vergi cennetleri kara listesini onayladığını açıkladı. Önceden 5 ülkenin bulunduğu kara…

Vergi cennetleri kara listesi yenilendi, hangi ülkeler eklendi?

Avrupa Birliği Komisyonu, Birlik üyesi ülkelerin genişletilmiş yeni bir vergi cennetleri kara listesini onayladığını açıkladı.

Önceden 5 ülkenin bulunduğu kara listeye 10 yeni ülke eklendi.

Aruba, Barbados, Belize, Bermuda, Fiji, Marshall Adaları, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Vanuatu ve Dominik kara listeye eklenen ülkeler oldu.

Listede önceden yer alan 5 bölge ise Trinidad ve Tobago, Samoa, Guam, Amerikan Virgin adaları, ve Amerikan Samoa adaları olarak bulunuyor.

AB Aralık 2017’de kara listeyi benimsediğinden bu yana yapılan en geniş kapsamlı inceleme ile şimdiye kadar en büyük genişletmenin yapıldığı bildirildi.

Liste varlıklı bireyler ve büyük şirketlerin geniş çaplı vergi kaçırma planlarının ifşaatlarının ardından oluşturulmuştu.

Bu listede yer alan ülkelerin vergi reformları gerçekleştirmeleri halinde listeden çıkarılacakları belirtiliyor.

Listede yer alan ülkelerin AB ile gerçekleştirdikleri işlemlerde daha sıkı kontrollere maruz kalacakları biliniyor. Ancak AB ülkelerince bu ülkelere dair herhangi bir yaptırım kararı alınmış değil.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • JpMorgan’ın risk algısı: Ölümcül üçlü bahis!

    Dünya genelinde büyük merkez bankalarının ekonomiye destek veren konumda kalmak için istekli olduklarını göstermeleriyle beraber, finansal piyasalarda oynaklık neredeyse buharlaşmış durumda.

  • Mahfi Eğilmez: TL Niçin Değer Kaybetti?

    Görünüşe göre döviz kurları piyasada serbestçe belirleniyor ama gerçekte kurları baskılamak için kamu bankaları aracılığıyla çeşitli müdahaleler yapılıyor. Görünüşe göre faizler piyasada serbestçe belirleniyor ama çeşitli yönlendirmelerle bankalar faizlerini sürekli aşağıya doğru çekiyorlar.

  • Golan Tepeleri: Neden şimdi?

    ABD'nin Golan Tepeleri açıklaması, daha önce aldığı Kudüs kararı ve İsrail'in İran karşıtlığı göz önünde bulundurulduğunda, son gelişmeler Ortadoğu'daki statükonun müttefiki İsrail lehine değişmeye başladığını gösteriyor.

Benzer Haberler