Sosyal Medya

Finans

Vatandaşlar Tüm Kredi Geçmişlerini Bedava Alabilecek

Bankalar kredi taleplerini değerlendirirken kişilerin kredi ve borç geçmişine bakarak arar veriyor. Bu geçmişe ise Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu ile ulaşılabiliyor. Bugüne kadar para karşılığı erişilen rapora bundan sonra vatandaşlar parasız olarak ulaşabilecek ve kendi tüm kredi geçmişlerini öğrenebilecek.

Vatandaşlar Tüm Kredi Geçmişlerini Bedava Alabilecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, e-Devlet üzerinden yarından itibaren ücretsiz sunulmaya başlanacak.” ifadelerini kullandı.

 

e-Devlet’e finans ve bankacılık alanında yeni bir hizmeti entegre ettiklerini aktaran Oktay, şunları kaydetti:

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, e-Devlet üzerinden yarından itibaren ücretsiz olarak sunulmaya başlanacak. Daha önce ücret ödeyerek alınan bu hizmet, kişi başı ayda bir defa olmak üzere ücretsiz sunulacak. Vatandaşımız, bu hizmet ile evinde, internet üzerinden ücret ödemeden banka ve finansal kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgilerini görebilecek.

“Raporda, borç bilgileri banka ve finansal kuruluş bazında yer alacak. Vatandaş, tüm borçlarını ve varsa ödenmemiş olan faiz, komisyonlarını topladığında toplam borç tutarına ulaşabilecek. Ayrıca, son 10 yılda banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe intikal ettirilmiş açık ve kapalı durumdaki borçlarını görebilecek.”

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler