Vatandaş ekonomi hakkında kötümser

Türkiye oldukça hareketli bir yıl geçirdi. Seçim ve arkasında yaz aylarında yaşanan sert kur dalgalanmaları ve kur etkisiyle beklentilerin üzerinde…
13:2410 Ocak 2019
Vatandaş ekonomi hakkında kötümser
Türkiye oldukça hareketli bir yıl geçirdi. Seçim ve arkasında yaz aylarında yaşanan sert kur dalgalanmaları ve kur etkisiyle beklentilerin üzerinde…

Türkiye oldukça hareketli bir yıl geçirdi. Seçim ve arkasında yaz aylarında yaşanan sert kur dalgalanmaları ve kur etkisiyle beklentilerin üzerinde yükselen bir enflasyonla karşı karşıya kalan Türkiye ekonomisi vatandaş için giderek daha endişe verici bir hal aldı.

Ipsos tarafından her yıl gerçekleştirilen Türkiye Barometresi Yeni Yıl Özel Raporu’nun 2018 sonuçlarına göre, vatandaşın hem ülkenin hem de kendi ekonomisine olan beklentileri olumsuz yöne kaydı.

Bu araştırmaya göre, Türkiye’nin en önemli sorununu ekonomi olarak görenlerin oranı yüzde 59’a yükseldi.

Araştırmada “Gelecek yıl genel olarak Türkiye ekonomisinin durumu sizce nasıl olur?” sorusuna “Daha kötü olur” diyenlerin oranı 2017 sonunda yüzde 20 iken bu yıl yüzde 35 olarak gerçekleşti. “Aile ekonomisi daha kötü olur” diyenlerin oranı ise yüzde 29’dan yüzde 31’e çıktı.

Tüketicilerin üçte biri satın alma güçlerinin hissedilir şekilde azaldığını ifade ederken, yüzde 20’si ek iş yapmaya çalışacağını açıkladı. Fazla mesai ve ek iş yapma ihtiyacı geçmişe göre iki katına çıkarken, araştırma tüketicilerin yüzde 37’sinin harcamalarını daha fazla kontrol edeceğini ortaya koydu. Harcamaların yüzde 24.7’sini ise kira ve konut giderleri oluşturuyor.

Tüketici de krzi beklentisi var

İpsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik, 2019’un tüm toplum için mücadele yılı olacağını söyledi. “Ekonomik kriz var” diyebilmek için Türkiye’nin üç dönem üst üste küçülmesi gerektiğini kaydeden Gedik, “Dolayısıyla bu dönem için kriz tanımlaması doğru değil. Ancak geçmişten kalma izlerin tüketiciyi kriz beklentisine soktuğu söylenebilir. Beklentinin tüketime yansımalarının 2. çeyrek itibarıyla hissedilmeye başlanacağını tahmin ediyoruz” dedi.

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 13:2410 Ocak 2019
Paylaş Tweet