Sosyal Medya

Güncel

YENİLEME: Ünlü İktisatçı – Gazeteci Mustafa Sönmez Gözaltına Alındı, Serbest bırakıldı

Türkiye'de ilk kez tanınmış bir iktisatçı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Son haftalarda ekonominin çalkantı içine girmesi, kimi ekonomi eleştirilerinin bile bazı basın organları tarafından dış güçlerin oyunu olarak nitelenmesi ekonomistler üzerinde baskı yaratıyordu.

YENİLEME: Ünlü İktisatçı – Gazeteci Mustafa Sönmez Gözaltına Alındı, Serbest bırakıldı

Mustafa Sönmez twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

 

“Sabahın 3 lerinde benim de kapım çalındı, nezarette ağırlandım, ifade sonrası serbestim Arayan, ilgilenen herkese teşekkürler. Bu su hiç durmaz”

 

 

Haberin orijinali şöyleydi:

İktisatçı-yazar Mustafa Sönmez’in gözaltına alındığı öğrenildi. Sönmez öğleden sonra 14.00 sularında bir sosyal medya paylaşımıyla serbest kaldığını duyurdu.

Gazeteci Ayşenur Arslan, iktisatçı ve yazar Mustafa Sönmez’in gözaltına alınıp İstanbul’da bulunan Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğünü duyurdu. Arslan’ın aktardığına göre Sönmez’in gözaltına alınma sebebi sosyal medya paylaşımları.

Arslan’ın sosyal medya hesabında paylaştığı mesajı şöyle:

Mustafa Sönmez Türkiye uyurken bu sabaha karşı 3.50’de gözaltına alındı. Vatan Emniyet’e götürüldü. Gerekçe “sosyal paylaşımlar”!

Kimi yabancı ekonomistler bile artık Türkiye üzerine rapor yazmanın çok zor olduğunu ifade ediyordu. Fakat ilke kez bir tanınmış ekonomist göz altına alındı. Bununla beraber Mustafa Sönmez’in hangi sosyal paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığı henüz bilinmiyor.

Sıkı bir Beşiktaşlı olan Sönmez’in son paylaşımlarından birisi dünkü Beşiktaş’ın galip geldiği Beşiktaş-Başakşehir maçı hakkındaydı.

Son tweeti ise ODTÜ rektörlüğünün ODTÜ öğrencilerinin her yıl düzenlediği “bahar şenliği”ni iptal etmesini eleştiren bir paylaşımdı. Sönmez aynı zamanda Nagehan Alçı’nın, Ekrem İmamoğlu’nun Beşiktaş maçına gitmesinin bir komploymuş gibi yorumlanabilecek sözlerini eleştiren bir paylaşımda da bulunmuştu. Fakat Mustafa Sönmez asıl olarak ekonomi konularındaki çok sayıdaki yazı, program ve paylaşımlarında AK Parti hükümetinin ekonomi politikalarını eleştirmesiyle tanınıyordu.

İLGİLİ HABERUzmanlar Türkiye raporu yazmaya çekiniyorUzmanlar Türkiye raporu yazmaya çekiniyor

ÖĞLEDEN SONRA BIRAKILDI

Öğleden sonra 14.00 sularında Mustafa Sönmez attığı aşağıdaki tweet ile serbest bırakıldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu isnadıyla gözaltına alındığını bildiren Sönmez, soruşturma doayasına konmuş bazı tweet’lerini de bildirdi. Bunlardan biri de haberin ilk yazılışında (güncelleme öncesi)  tahminen bildirdiğimiz, Bülent Arınç’a atıf yapılan yukarıdaki  tweet!

MUSTAFA SÖNMEZ KİMDİR?

Mustafa Sönmez’in resmi sitesinde yer alan özgeçmişi şöyle:

ODTÜ İdari İlimler Fakültesi 1978 mezunudur. Politik, düşünsel eylemliliği 1980 öncesi ODTÜ’de ve kısa adı TİB olan Tüm İktisatçılar Birliği’ndeki faaliyetleriyle başladı, DİSK Petkim-İş, Yeraltı Maden İş, Demokrat gazetelerinde sürdü.

1980 sonrasında araştırmacı –uzman olarak çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra 1983 yılında Nokta dergisinde ekonomi editörü olarak medya sektöründe yer aldı. Uzun bir süre bağımsız çalıştı, kitaplar üretti.

2009-Mart 2013 döneminde Cumhuriyet, Nisan 2013-Şubat 2014’te Yurt , 12 mayıs-1 Eylül 2014 arasında Sözcü gazetesinde; Nisan 2015-Eylül 2015 döneminde BirGüngazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Mayıs 2013-2016 arası Hürriyet Daily News‘de de haftada 1 gün ekonomi yorumları yazdı. Merkezi Washington’da olan Al-Monitor haber sitesine haftalık yazı katkısı ise Ekim 2016’da başladı. Artı TV’de her hafta Salı günleri saat 18’de yayımlanan Ekonomi Politik programı ise Ekim 2017’de başladı.

Çeşitli TV kanallarında ve radyolarda yorumculuk faaliyetinin yanında araştırma üretimini ve kitap yayınlarını sürdürmektedir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası danışmanıdır ve Oda için sanayi araştırmaları yapmaktadır.

Gazeteci-yazarlık uğraşına paralel olarak ilki 1977 yılında yayınlanmak üzere Türkiye ekonomisi üstüne 30 dolayında kitap yayımladı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler