Sosyal Medya

Güncel

Ünlü ekonomi profesöründen Türkiye için şok enflasyon açıklaması

Ünlü ekonomi profesörü Steve Hanke enflasyonun TÜİK tarafından açıklananın çok üzerinde olduğunu söylerken, Lira hakkında da dikkat çekici tanımlamalar kullandı

Ünlü ekonomi profesöründen Türkiye için şok enflasyon açıklaması

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Ekonomi Profesörü Steve Hanke dün ve bugün Türkiye ve Venezuela ile ilgili kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımlarla dikkat çekti.

Kendi yöntemiyle yaptığı hesaplamaları Twitter’da paylaşan Hanke, “Türkiye’nin 13 Nisan için doğru bir şekilde ölçülen yıllık enflasyon verisi yüzde 43 oluyor. Erdoğan hükümetinin verdiği yıllık yüzde 20’lik orana inanmayın. TÜİK ölçümleri güvenilir değil” dedi.

‘Zımni enflasyon modeli’ ismini verdiği çalışmasında dolar kuru üzerinden satın alma gücü paritesi (SGP) değerini de hesaba katarak enflasyon rakamını tespit eden Hanke’nin yöntemi, kur geçişkenliği oranını bire bir kabul etmesi ve tüm fiyatlar için dolar varsayımı yapması nedeniyle bazı ekonomistler tarafından kabul edilmiyor.

TÜİK’in nisan başında açıkladığı verilere göre, art ayında ÜFE aylık yüzde 1.58, yıllık ÜFE 26.94, aylık TÜFE yüzde 1.03, yıllık TÜFE yüzde 19.71 olarak gerçekleşti.

Acınası, yarım yamalak Lira

Ayrıca geçen hafta açıklanan reform paketi konusunda da “Erdoğan’ın $5 milyarlık teşvik paketi çok küçük” diyen Hanke, ayrıca borçla idare edilen Türk bankalarına yardımcı olmak için de çok geç yorumunda bulundu. Hanke yorumunda, bir döviz kurulu uygulanmasına geçilmezse yıllık %40’lık bir enflasyon ile başka hiç bir şeyin işe yaramayacağını da söyledi. Lira’dan bahsederken kullandığı “yarım yamalak” ve “acınası” tabirleri de ayrıca dikkat çekti.

Venezuela’ya da döviz kurulu önerisi

Ek olarak Hanke Venezuela’nın da yıllık enflasyon oranının 77,689% olduğunu belirterek, eğer bir döviz kurulu oluşturulmazsa bu ölüm döngüsünün devam edeceği konusunda uyardı.

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler