TÜSİAD uyardı: İhtiyatlı bir iyimserlik içinde olunmalı

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik müjdeli haberlere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı
15:039 Ocak 2019
TÜSİAD uyardı: İhtiyatlı bir iyimserlik içinde olunmalı
TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik müjdeli haberlere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kredi kartı borçlarının yapılandırılması konusundaki açıklamaları ve KOBİ’lere verilecek destek kampanyaları soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

İLGİLİ HABERKredi kartı borçları için düğmeye basıldı Ziraat Bankası faizi açıkladıKredi kartı borçları için düğmeye basıldı Ziraat Bankası faizi açıkladı

Yazarlarımızdan Güldem Atabay’ın da değindiği üzere, Halkbank tarafından sağlanacak bu krediler önümüzdeki dönemde sıkıntı yaratabilir endişeleri mevcut.

Atabay bugün yayınlanan yazısında “Halkbank, bugün itibarıyla yine devlet destekli faizle esnaf ve sanatkarlara yılın ilk 3 ayında 10 milyar TL, yılın tamamında ise toplam 22 milyar TL kredi desteği verecek. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yapılan tüketim amaçlı vergi indirimleri ve yine kamu bankalarına yüklenerek yapılan konut sektörü kredi desteklerini de atlamayalım. Rüzgar eken firtına biçer demişler. Geçen sene bu deneyimin ne kadar gerçek olduğunu gördük…” diyor.

İLGİLİ HABEREkonomide ”müjdeli haber” rüzgarları fırtına mı getirecek?Ekonomide ”müjdeli haber” rüzgarları fırtına mı getirecek?

TÜSİAD genel başkanı Erol Bilecik de 350 bin işletmeye verilecek 22 milyar TL’lik kaynak için “Böyle bir aksiyonu aldığınız zaman bunlar kısa vadede inanılmaz olumlu. Ancak orta ve uzun vadede bunlar ekonomiye er geç olumsuz yansıyacak” görüşünü dile getirdi.

Bilecik İsmail Küçükkaya ile röportajında “2018 özellikle iş dünyasını müthiş yoran bir yıl oldu. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. 2019’a aktardığımız negatif değerler var. Örneğin enflasyon. 2018’de aşırı kur dalgaları ve negatif resimler bankaların da bilançosunu düşürmesine neden oldu. Reel sektör bir nakit sıkıntısı yaşıyor. 2019’da ittihatlı bir iyimserlik içinde olmalıyız.” dedi.

Asgari ücret konusundaki gelişmeleri olumlu olarak değerlendiren Bilecik “Asgari ücret meselesi Türkiye’nin büyük bir bölümünü ilgilendiriyor. Yüzde 26 olarak baktığımız zaman çok uygun görünüyor ancak miktar olarak bakıldığı zaman, 2 bin TL tabiki yetmez. İlk günden beri bastırdığımız konu verginin yaratmış olduğu yüklerin OECD seviyesine inmesi. Esas kalkınma için birlik beraberliğe daha çok ihtiyacımız var. Türkiye’den bir dünya markası çoktan çıktı; Atatürk…” yorumunda bulundu.

Yorumlar

Son güncelleme: 15:059 Ocak 2019
Paylaş Tweet