Türkiye faiz konusunda çoğunluktan ayrılacak

“Gelişmekte olan ülkeler için 2019 nasıl bir yıl olacak?” sorusunun cevabını arayan yatırımcılar dev kurumlardan gelen yorumları bir çırpıda mideye…
13:4810 Ocak 2019
Türkiye faiz konusunda çoğunluktan ayrılacak
“Gelişmekte olan ülkeler için 2019 nasıl bir yıl olacak?” sorusunun cevabını arayan yatırımcılar dev kurumlardan gelen yorumları bir çırpıda mideye…

“Gelişmekte olan ülkeler için 2019 nasıl bir yıl olacak?” sorusunun cevabını arayan yatırımcılar dev kurumlardan gelen yorumları bir çırpıda mideye indiriyorlar.

Geçtiğimiz günlerde de sizlerle paylaştığımız üzere bu konudaki beklentiler çeşitlenmiş durumda.

İLGİLİ HABERGelişmekte olan ülkelerin acısı dinmeyecek mi?Gelişmekte olan ülkelerin acısı dinmeyecek mi?

İLGİLİ HABERGelişmekte olan piyasalar risk iştahında optimumu yakaladı mı?Gelişmekte olan piyasalar risk iştahında optimumu yakaladı mı?

İLGİLİ HABERBloomberg:  Gelişen Piyasalara nur yağacakBloomberg:  Gelişen Piyasalara nur yağacak

Yaz aylarında kurda yaşanan sert dalgalanmalar sonrasında TCMB’nin faiz artışı kararlarını takip ettik. Bizim için gelişmekte olan piyasalara ek olarak içeride merceğimizde olan sorulardan bir kaçı da “TCMB faiz artışlarına devam edecek mi? Eğer ederse, bu konuda ne kadar ileri gidebilecek? TCMB faiz indirimi yapar mı?”.

İşte ABD’li yatırım bankası JP Morgan analistleri sanki bizim için önemli bu iki soruya aynı anda cevap vermişler.

JP Morgan finansal krizin ilk belirtilerinin görüldüğü 2006 yılından bu yana ilk defa bu kadar fazla sayıda gelişmekte olan ülkenin faiz oranlarını yükselteceğini tahmin ediyor.

TCMB faiz indirimi yapacak

JP Morgan tarafından yapılan sunumda, gelişmekte olan 24 ekonomiden 19’unun faiz oranlarını yükseltebileceği gösterildi. Bu sunuma göre sadece Malezya faizleri sabit tutacak, Nijerya, Hindistan, Çin ve Türkiye ise faizleri düşürecek.

JP Morgan, Türkiye’nin mevcut durumda yüzde 24 olan politika faizini 2019’ın ikinci çeyreğinde yüzde 23’e, üçüncü çeyreğinde yüzde 20.50’ye ve son çeyreğinde ise 17.50’ye düşürmesini bekliyor.

Listede para biriminin sert değer kaybetmesiyle faiz oranını yüzde 60’a kadar yükselten Arjantin gibi ülkelere yer verilmedi.

Sunumu hazırlayan JP Morgan’ın küresel araştırma birimi başkanı Joyce Chang, ABD Merkez Bankası’nın bu yılki faiz artırım sayısını asgariye indirmesi halinde gelişmekte olan ülkelerdeki artış sayısının da azalabileceğini ifade etti. Bununla birlikte faizlerdeki trend yukarı yönlü olmayı sürdürüyor.

Brezilya ve Rusya’dan Ermenistan ve Zambiya’ya kadar büyük veya küçük birçok gelişmekte olan ülke 2015 ile 2018 yılının başları arasında faiz oranlarını düşürerek fon yöneticilerinin kârlarının yükselmesini sağladı.

Bununla birlikte, geçen yılın Şubat ayından itibaren yeniden toparlanan dolar ve ABD’de yükselen borçlanma maliyetleri, özellikle Arjantin ve Türkiye’nin para birimlerinin değer kaybetmesine yol açarak gelişmekte olan ülke merkez bankalarının faizleri artırmalarına neden oldu.

Chang’in sunumu, gelişmekte olan piyasa ortalama oranının şu anki yaklaşık yüzde 4.7’den yüzde 5’e çıkacağını gösterdi.

Yine de JP Morgan, gelişmekte olan piyasaların yerel para birimi tahvillerinin geçen seneye göre çok daha iyi bir yıl geçirmesini bekliyor. Ayrıca, gelişmekte olan ülkelerin dolar cinsi borçlarının 2018’de yüzde 4.3 geriledikten sonra bu yıl yüzde 2.2 artacağını tahmin ediyor.

Yorumlar

Son güncelleme: 13:4810 Ocak 2019
Paylaş Tweet