Sosyal Medya

Ekonomi

Trump’tan Türkiye karşıtı ticaret kararı

ABD Başkanı Donald Trump Kongre’ye bir mektup göndererek Türkiye’yi “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi” adı verilen ve  gelişmekte olan ülkelere bazı ürünlerde…

Trump’tan Türkiye karşıtı ticaret kararı

ABD Başkanı Donald Trump Kongre’ye bir mektup göndererek Türkiye’yi “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi” adı verilen ve  gelişmekte olan ülkelere bazı ürünlerde gümrük muafiyeti sağlayan  programdan çıkarma niyeti olduğunu bildirdi.

Amerikanın Sesi Radyosunun haberine göre, Trump Kongre’ye  gönderdiği mektupta “Türkiye’nin GTS’den yararlanan gelişmekte olan  ülkeler listesinde yer almaması gerektiğine karar verdiğim için bu  adımı atıyorum” ifadesini kullandı. Trump, GTS programından faydalanan  ülkeler listesine alındığından bu yana geçen 45 yılda Türkiye  ekonomisinin büyüdüğünü ve çeşitlendiğini savundu.

Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirde yaşanan artış,  yoksulluk oranlarındaki düşüş ve hem ticaret ortaklarında hem de  sektörel anlamda ihracattaki çeşitlenmeyi bu kararına gerekçe olarak  gösteren Donald Trump mektubun son bölümünde “Amerika Türkiye ile adil  ve karşılıklı ticarete bağlı kalmaya devam etmektedir” ifadesini  kullandı. (FOREKS)

 

Bloomberg’e göre, Türkiye anılan program kapsamında 1.7 milyar dolar ihracat yaparak, yararlanma miktarı bazında beşinci sırayı almıştı.

 

Trump eğer Kongre’den itiraz gelmezse  60 gün içinde Hindistan’ı da listeden çıkartacak.

 

Trump’ın kararının siyasi bir hamle olup olmadığı bilinmiyor.  Trump ve Başkan Erdoğan güçlü bir dostluk geliştirmişler, fakat son günlerde bir kez daha Türkiye’nin  Rusya’dan S-400 alımı ve Suriye’de güvenli bölgenin yönetimi hususunda anlaşmazlığa düşmüşlerdi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • JpMorgan’ın risk algısı: Ölümcül üçlü bahis!

    Dünya genelinde büyük merkez bankalarının ekonomiye destek veren konumda kalmak için istekli olduklarını göstermeleriyle beraber, finansal piyasalarda oynaklık neredeyse buharlaşmış durumda.

  • Mahfi Eğilmez: TL Niçin Değer Kaybetti?

    Görünüşe göre döviz kurları piyasada serbestçe belirleniyor ama gerçekte kurları baskılamak için kamu bankaları aracılığıyla çeşitli müdahaleler yapılıyor. Görünüşe göre faizler piyasada serbestçe belirleniyor ama çeşitli yönlendirmelerle bankalar faizlerini sürekli aşağıya doğru çekiyorlar.

  • Golan Tepeleri: Neden şimdi?

    ABD'nin Golan Tepeleri açıklaması, daha önce aldığı Kudüs kararı ve İsrail'in İran karşıtlığı göz önünde bulundurulduğunda, son gelişmeler Ortadoğu'daki statükonun müttefiki İsrail lehine değişmeye başladığını gösteriyor.

Benzer Haberler