Sosyal Medya

Güncel

Trump: Muazzam bir şeye haftalar kaldı

Çin ile Amerika arasında yürütülen ticaret görüşmelerinde sona geliniyor mu sorusu piyasayı oldukça meşgul ediyor. Çin ve ABD’den üst düzey…

Trump: Muazzam bir şeye haftalar kaldı

Çin ile Amerika arasında yürütülen ticaret görüşmelerinde sona geliniyor mu sorusu piyasayı oldukça meşgul ediyor.

Çin ve ABD’den üst düzey heyetler Washington’da, Çin’in ABD’nin teknolojik egemenliğine karşı yağmacı taktikler uyguladığı iddialarıyla ilgili sorunun çözümü bağlamında yürütülen müzakerelerin 9. turunda bir araya geldi.

Pekin yönetimi, siber hırsızlık ve Amerikan şirketlerini, Çin piyasasına erişim karşılığında ticari sırlarını vermeye zorlamak gibi taktikler uyguladığı iddialarını reddediyor.

Trump, Çin ve ABD müzakere heyetleriyle Oval Ofis’te basına yaptığı açıklamada, “Gidecek yolumuz var ama çok uzak değil” derken, bugüne kadar birçok konuda mutabakat sağlandığını, hemfikir olunacak az mesele kaldığını söyledi.

ABD Başkanı, iki ülke için ‘muazzam bir şeye’ haftalar kaldığı öngörüsünde bulunarak, müzakerelerin sonunda bir anlaşmaya varılması durumunda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile zirve yapma arzusunu da dile getirdi.

Çin’in baş müzakerecisi Başbakan Yardımcısı Liu He de Trump’ın ‘müzakerelere doğrudan müdahil olması sayesinde büyük ilerleme kaydettiklerini’ vurguladı.

ABD Başkanı Trump, Çin ile yeni ticaret anlaşması sağlanamazsa 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10’luk gümrük vergisi oranını yüzde 25’e çıkaracağını açıklamıştı. Bu nedenle müzakerelerin olumlu yönde ilerlemesi global büyüme ve talep beklentileri açısından oldukça önem arz ediyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler