Ticaret görüşmeleri iyimser bir dille bitti

Ticaret müzakerelerinin mevcut etabı sona ererken yayınlanan iyimser mesajlar anlaşmaya varılabileceği konusundaki piyasalardaki umutları yükseltmiş görünüyor
13:259 Ocak 2019
Ticaret görüşmeleri iyimser bir dille bitti
Ticaret müzakerelerinin mevcut etabı sona ererken yayınlanan iyimser mesajlar anlaşmaya varılabileceği konusundaki piyasalardaki umutları yükseltmiş görünüyor

Çin ve Amerika 3 gündür süren ticaret müzakerelerini sonlandırdı. Hem de iyimser bir tonlama ile.

Dün ABD Başkanı Trump’ın görüşmelerin iyi gittiğine dair sosyal medya hesabında paylaşmış olduğu açıklamanın ardından bugün gelen açıklamalarda ılımlı bir hava yarattı.

Beijing’de hükümet sözcüsü tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada Çin ile ABD arasındaki bir gün uzatılan ticaret görüşmelerinin sona erdiği ve Çin’in yakında görüşmenin sonucuyla ilgili bir açıklama yayınlayacağı belirtildi.

Konuya yakın kişilerin Bloomberg’de yer alan açıklamalarına göre, tarafların enerji, tarım gibi konularda birbirlerine daha da yaklaştıkları ancak daha sıkıntılı konular hakkında ayrılıklarının arttığı belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlık sözcüsü Lu Kang, iki günden uzun süren görüşmelerin ardından yapılan açıklamada görüşmelerin uzamasının her iki tarafın ciddiyetini gösterdiğini ifade etti. Lu, “İyi bir sonuç sadece Çin ve ABD’nin yararına olmayacak. Bunun dünya ekonomisi için de iyi haber olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Açıklamalar sonrasında Asya ve Avrupa hisse senedi piyasalarında olumlu hareketler ve iyimserlik görülürken, bu görüşmelerin ticaret gerginlikleri açısından bir dönüm noktası olabileceğine dair umutlar da artmış oldu.

G-20 Zirvesinde 90 günlük ateşkes konusunda anlaşmış olan tarafların iki aydan az bir zamanı kaldı. Bu sürenin sonunda anlaşmaya varılıp varılamayacağı konusu dünya ekonomisi açısından en çok merak uyandıran sorulardan birisi.

İki taraf arasında orta düzeyde gerçekleştirilen görüşmeler iki ülke liderlerinin 1 Aralık buluşmasından bu yana gerçekleştirilen ilk yüz yüze görüşme oldu. Çin, görüşme öncesinde karşı tarafın ABD’de üretilen otomobillere uygulanan cezai vergilerin geçici olarak düşürülmesi, soya fasulyesi alımlarının devam etmesi, piyasalarını daha fazla yabancı yatırım için açma sözü ve teknoloji transferine karşı kanun hazırlanması gibi bazı taleplerine olumlu yaklaşmıştı

Yorumlar

Son güncelleme: 13:259 Ocak 2019
Paylaş Tweet