Sosyal Medya

Ekonomi

Suudi Arabistan Türkiye’ye Gizli Ambargo mu Koydu?

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki bir zamanlar gayet sıcak olan ilişkiler artık deyim yerindeyse buz gibi. Fakat son zamanlarda Suudi yetkililerin bazı açıklama ve davranışları bu ülkenin Türkiye'ye yönelik gizli bir amgargo da başlatmış olabileceğini düşündürüyor.

Suudi Arabistan Türkiye’ye Gizli Ambargo mu Koydu?

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler önce Suriye konusundaki görüş ayrılıkları ile tatsızlaşmaya başlamış ama asıl darbeyi Mısır’da Türkiye’deki iktidar partisinin çok yakın ilişkiler içinde bulunduğu Müslüman Kardeşler hükümetine karşı yapılan Sisi darbesini Suudi Arabistan’ın desteklemesiyle iyice bozulmuştu.

Gerilim burada da kalmadı. Katar ile Suudiler başta diğer Körfez ülkelerinin arasında yaşanan ve Katar’a yiyecek ambargosuna kadar giden gerilimde Türkiye’nin Katar’ın yanında yer alması ve hâttâ yiyecek yardımı yaparak o ambargoyu kırması da Suudilerle ilişki açısından yıpratıcı oldu. Ve elbette en son büyük kriz Suudi elçiliğinde gazeteci Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayında Türkiye’nin cinayeti ortaya çıkarmak ve duyurmak için gösterdiği gayretler Suudileri iyice kızdırdı.

Bütün bunların sonucu geçtiğimiz hafta Suudi yetkililer Türkiye’ye adeta gizli bir ambargo uyguladıklarını düşündürecek kimi eylemleri arka arkaya sergiledi. Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberine göre son olarak artık açık açık Suudi vatandaşlarına turizm için bile Türkiye’ye gitmemeleri, Türkiye’den gazrimenkul almamaları söyleniyor.

Ankara-Riyad arasında son birkaç yıldır devam eden siyasi gerilim ekonomiye de yansıyor. Kaşıkçı cinayetiyle bir anda gerilen ilişkiler sonrası, Riyad’dan gelen peş peşe açıklamalarl akıllarda soru işaretleri doğuruyor.

Habere göre geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği Türkiye’de gayrimenkul satın alma konusunda kendi vatandaşlarını uyarmıştı. Türkiye’de Suudi vatandaşlarının parasını verdiği gayrimenkullerini alamadıklarını, bununla ilgili şikayetlerin arttığına dikkat çeken Suudi Arabistan Büyükelçiği’nin ardından bu kez Türkiye aleyhine iki önemli açıklama daha geldi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ajlan Al-Ajlan hem sosyal medyada hem de Suudi basınına Türkiye’den uzak durun mesajı verdi! Ülkede yayın yapan en önemli medya kuruluşlarından Saudi Gazette’ye açıklamada bulunan Al-Ajlan, Türkiye’de iş yapmanın tehlikeli olduğunu vurgulayarak, Türk yetkililerin Suudi yatırımcılarını koruyamadığına yönelik bir çok şikayet aldıkları iddiasında bulundu. Suudi iş adamlarının taciz edildiğini iddia eden Al-Ajlan, dolandırıcılık olaylarının da arttığına dikkat çekti.

Al-Ajlan, Suudi iş adamlarının ardından bu kez turizm konusunda bir başka açıklamada daha bulundu. Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye giden turistlerin hakarete ve tacize uğradığını iddia eden Al-Ajlan, bununla da yetinmedi ve Suudi turistleri “kardeş ülkeler” olarak nitelediği Mısır, Dubai gibi bölgelere gitmelerini tavsiye etti. Al-Ajlan, Türkiye’ye seyahat etmeyin uyarısında bulundu.

Al-Ajlan, başkanı olduğu Riyad Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türkiye’ye gitmek isteyenlerin rezervasyonlarında değişiklik istediği durumlarda, Mısır, Dubai gibi dost ülkeleri tercih etmeleri halinde yardımcı olacağını açıkladı.

Suudi Prens Türk Kahvesini İçmeyi Reddetmişti

Geçtiğimiz günlerde hatırlanacağı gibi Riyad Valisi Prens Faisal bin Bandar’a ikram edilen bir fincan kahveyi almış, kahvenin Türk ürünü olduğunu öğrendiğinde iade etmişti.

Dünyadaki habere göre Suudi Arabistan Türkiye’den en fazla konut alan Irak’ın ardından ikinci ülke. TÜİK’e göre yabancılara son beş yılda 122 binden fazla konut satıldı. Bu konutların yüzde 10,2’sini yani 10.3’ünü (10.653) Suudi vatandaşları oluşturdu.  Türkiye’ye gelen turist sayısında ise 11’inci sırada. Suudi Arabistan’dan gelen turist sayısı 2016’da 530 bin, 2017’de 651 bin olmuştu. 2018’de sadece İstanbul’a gelen Suudi turist sayısı 628 bini aşmıştı.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler