SORU:  Döviz cinsinden tahvil ihracında satış ne kadar?

Hazine Bakanlığı 3 Ocak tarihinde sitesine koyduğu bir duyuruda Aralık’ta ihracına başlanan Euro ve dolar cinsi devlet tahvillerinin satış vadesinin…
13:144 Ocak 2019
SORU:  Döviz cinsinden tahvil ihracında satış ne kadar?
Hazine Bakanlığı 3 Ocak tarihinde sitesine koyduğu bir duyuruda Aralık’ta ihracına başlanan Euro ve dolar cinsi devlet tahvillerinin satış vadesinin…

Hazine Bakanlığı 3 Ocak tarihinde sitesine koyduğu bir duyuruda Aralık’ta ihracına başlanan Euro ve dolar cinsi devlet tahvillerinin satış vadesinin uzatıldığını bildirdi. Açıklamanın özeti şöyle:

 

“Bilindiği üzere, yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla Bakanlığımızca, 17 Aralık 2018 – 26 Aralık 2018 tarihleri arasında talep toplama yöntemi ile TRT271219F18 ISIN kodlu Avro cinsinden Devlet tahvili ve TRT271219F26 ISIN kodlu ABD Doları cinsinden Devlet tahvili ihracı gerçekleştirilmiştir.

Yatırımcılardan gelen talep üzerine söz konusu ihraçlara aşağıda belirtilen hususlar çerçevesinde devam edilmesine karar verilmiştir.

Senetlerin ihraç edilmesi için 7 Ocak 2019 – 1 Şubat 2019 tarihleri arasında 4 hafta boyunca birer haftalık etaplar halinde talep toplanacaktır”.

 

24 Aralık’ta siteye giren açıklamada da aynı gerekçe gösterilerek süre uzatımına gidilmişti:

 

“Yatırımcılardan gelen talep üzerine, 17 – 26 Aralık 2018 tarihleri arasında bireysel yatırımcılara sunulan Avro ve ABD Doları cinsinden Devlet tahvilleri için 25 ve 26 Aralık 2018 tarihlerinde tüzel kişi (5411 sayılı Kanun kapsamındaki bankalar ve finansal kuruluşlar ile 6362 sayılı Kanun kapsamındaki kollektif yatırım kuruluşları hariç tüzel kişiler) yatırımcılardan da talep toplanılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda, söz konusu senetler yine 28 Aralık 2018 Cuma günü yatırımcıların hesaplarına aktarılacaktır”.

 

Demek ki yatırımcılardan çok yoğun talep var. İhraca katılan 10 bankanın önünde kuyruklar oluştu. Vatandaş, evindeki, cebindeki, kasasındaki, hatta belki de bankada tuttuğu dövizi Hazine’ye emanet etmek için sıraya girmiş olmalı.

O zaman şu ana kadar yapılan satış tutarı niye resmen açıklanmıyor?

 

Kusura bakmayın, biz bu işte bir bit yeniği olduğundan şüphe ediyoruz. Kanaatimiz yatırımcıdan talep gelmediği yönünde.  Delilimiz ise aşıda sunduğumuz fotoda. Berat Albayrak TRT Haber programında konuşurken altta geçen yazıda  “TAHVİL İHALESİNE YATIRIMCI İLGİSİ “1.1 milyar liralık döviz yastık altından çıktı“ ibaresi var.

 

Yani, 200 milyon dolardan az talep gelmiş. Üstelik tüzel kişilere de ihraca katılma olanağı sağlanmıştı. TRT Haber ve Bakan Albayrak bu rakamın gerçek dışı olduğunu beyan ederse, yalanlama yayınlarız.

 

Aksi halde, Hazine’nin iyice gelire sıkıştığını, bu yüzden TCMB olağanüstü genel kurulunu toplayıp temettüsünü erken almak istediğini ve ihraç vadesini uzatarak her kuruş dövize göz diktiğini iddia edeceğiz.

Bugün yayınlanan dış ticaret istatistiklerinde ithalat kaleminde gözlenen daralma da bir iç talep göstergesidir.  BloombergHT tüketici güveni ve daralan kredi hacmiyle birlikte, hükümetin başlıca gelir kalemleri olan KDV ve ÖTV hasılatını toplamakta zorluk çektiğinin işareti olabilir.

 

Yanılmış olmayı dileriz. Eğer bize sorulursa, devletin ihraç ettiği dövize endeksli tahvilin cazip bir varlık olduğunu da sözlerimize ekleriz. Arzumuz, şeffaf ve hesap verebilir devlettir.

Yorumlar

Son güncelleme: 13:154 Ocak 2019
Paylaş Tweet