Sosyal Medya

Güncel

SON DAKİKA… MSB: S-400’lerin İlk Grubu Geldi (GÜNCEL)

Milli Savunma Bakanlığından yapılan son dakika açıklamasında S-400 füzelerinin ilk grubunun teslim alındığı bildirildi. Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklaması şöyle: S-400…

SON DAKİKA… MSB: S-400’lerin İlk Grubu Geldi (GÜNCEL)

Milli Savunma Bakanlığından yapılan son dakika açıklamasında S-400 füzelerinin ilk grubunun teslim alındığı bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklaması şöyle: S-400 sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı’na intikaline bugün başlandı.

Bir süre sonra ise Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı da kendi sitesinde benzer bir açıklama yaptı. Açıklama şöyleydi:

“Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında Başkanlığımız ile Rosoboronexport/Rusya Federasyonu arasında imzalanmış olan sözleşme kapsamında S-400 sistemi teslimatının ilk aşaması bugün Ankara’ya inen ilk uçakla başlatılmıştır. Sisteme ait parçaların teslimatlarına önümüzdeki günlerde devam edilecek, sistem bütünüyle hazır olduktan sonra ilgili makamların belirleyeceği şekilde kullanımına başlanacaktır.  Kamuoyuna duyurulur.”

PİYASALARIN İLK TEPKİSİ

Piyasaların ilk tepkisi ılımlı bir endişe işareti oldu. Güne hafif yükselişle başlayan BİST-100 endeksi bu haberdüştükten sonra  99.170’e gerileyerek hafif eksiye döndü. Dolar /TL kuru ise güne hafif bir yükselişle başlamıştı ancak bu haberin ardından  5,70’i yukarı doğru kırdı. Daha sonra BiST-100 99 binin de altına inerken dolar 5,71’in üzerine çıkarak yükselmeye devam etti.

S-400 meselesi G-20 Osaka zirvesinde Erdoğan işe Trump arasında konuşulmuş, Erdoğan görüşme sonrası Trump’ın S-400 alımı dolayısıyla bir yaptırım olmayacağını söylediğini ifade etmişti.

Fakat geçtiğimiz günlerde ABD yetkililerinden S-400 meselesinde değişen bir şey olmadığı, yaptırımların masada olduğu yollu haberler gelmişti.

CNBC’ye konuşan bir ABD’li yetkili, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasına ilişkin uyarı içeren açıklamalarda bulunmuştu. Kanala konuşan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “S-400 teslimatını tamamlarsa Türkiye’nin çok gerçek ve olumsuz sonuçlarla karşılaşacağının altını çiziyoruz” demişti.

Trump’ın ise bu konuda yeni bir demeci olmamıştı.

Şimdi merak edilen bir başka konu ise S-400’lerin nereye ve nasıl konuşlandırılacağı. Daha önce Türk yetkilileri “barış konuşlanması” adını verdikleri bir ara formül geliştirmişlerdi.

HÜKÜMETTEN S-400 TESLİMİ HAKKINDA İLK AÇIKLAMA

Hükümetten de konu ile ilgili ilk açıklamayı Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün başlayan S-400 teslimatıyla ilgili olarak şunları söyledi:

S-400 ile ilgili söylüyoruz. Bitmiş bir anlaşma, süreç devam ediyor. Biz bu işleri koordine ediyoruz. Uçak izni, personel izni süreçleri de devam ediyor. MSB de gerekli açıklamayı yaptı. Herhangi bir sıkıntı yok. Süreç bundan sonra da sağlıklı bir şekilde devam edecek.

İLGİLİ HABERAnkara’dan S-400’e “Barış Konuşlanması” Formülü, Pentagon’dan Çatlak Ses: Değişen Bir Şey Yok!Ankara’dan S-400’e “Barış Konuşlanması” Formülü, Pentagon’dan Çatlak Ses: Değişen Bir Şey Yok!

İLGİLİ HABERVe S-400'ler yola çıktı...mı?Ve S-400’ler yola çıktı…mı?

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler