Sosyal Medya

Güncel

Serdar Turgut:  Ekonomide büyük fırsat kaçtı

Habertürk yazarı Serdar Turgut, ABD’den bomba bir habere imza attı. Turgut’a göre eğer İstanbul seçimi uzamasaydı, hükümet ‘IMF’siz IMF Reçetesi’…

Serdar Turgut:  Ekonomide büyük fırsat kaçtı

Habertürk yazarı Serdar Turgut, ABD’den bomba bir habere imza attı. Turgut’a göre eğer İstanbul seçimi uzamasaydı, hükümet ‘IMF’siz IMF Reçetesi’ tadında bir program açıklayacak, Berat Albayrak da IMF-Dünya Bankası bahar toplantısında programa maddi destek sağlayacaktı.  Ama bir çuval incir berbat oldu. Peki şimdi ne olacak?  Turgut’un  “Kaybettiğimiz büyük fırsat” makalesinden alıntıları paylaşalım:

 

Bu İstanbul meselesi patlamadan önce buradaki sermaye ve iş çevrelerinin beklentisi artık seçimsiz bir döneme girmiş olan Türkiye’nin burada ‘IMF’siz IMF Reçetesi’ diye adlandırılmakta olan zorunlu paketinin açıklanacağı ve bunun üzerine konuşulacağıydı.

Benim tahminim böyle bir program hazırlandı da. İşaretleri seçim öncesinde yetkili ağızlardan da verildi bunun.

Ancak İstanbul seçimi meselesi arapsaçına dönünce ve ekonomi açısından en olmaması gereken yeni bir seçim konusu da tartışılınca Türkiye hazırlamış olduğu sıkı acı reçeteyi açıklamaktan son anda vazgeçti.

Buradaki iş çevreleri ve IMF eğer beklenilen program açıklanmış olsaydı Türkiye ile yeni sermaye akış koşullarını konuşmaya hazırlanıyorlardı.

Şimdi bu buluşmalar yine olacak ama bu çevreler yapılması gerekenlerin ertelenmesinden duydukları rahatsızlığı Berat Albayrak’a aktarmaya hazırlanıyorlar.

 

ABD DE DESTEK VERECEKTİ

Olumlu yöne yürünmesi için global konjonktür de çok uygundu.

ABD Merkez Bankası (FED) faiz artırımına gitmeyecek hatta kademeli bir şekilde faiz indirimine gidilecek ve ayrıca FED başkanı fon yöneticilerinin global fırsatları değerlendirerek başka ülkelere yatırımlarını artırması için yeşil ışık yaktı.

ABD yönetimi bile Türkiye global sermaye ile makul bir sürece girmeye karar verirse buna desteğini vermeye hazır olduğunu IMF’e iletti.

IMF yönetimi de sıkı programını hazırladığında Türkiye ile bir anlaşması olmasa da manevi desteğini vermeye hazırdı.

Bir anlaşmaya gitme niyeti de olsaydı IMF bunun için 10 milyar dolarlık bir stand-by anlaşması için de hazırlığını yapmıştı bile.

Yani bütün koşullar vardı burada Türkiye’nin geleceğini kurtarma konuşmalarını başlatmak için.

 

 

MAALESEF FIRSAT KAÇIYOR

 

Ama iç siyaset yüzünden bu fırsat maalesef elimizden kaçırılıyor.

Ekonomi hakkında son yapılan açıklamalar buradaki iş ve sermaye çevrelerini tatmin etmekten çok uzak bu net olarak görülüyor.

Siyasetteki olumsuz gelişmeler ekonomi yönetiminin de işini zorlaştırdı.

Önümüzdeki günlerde New York ve Washington’da hayli stresli bir dizi görüşme yapılacak bu kesin.

Türkiye önünde sonunda bu beklenilen reçeteyi mutlaka uygulamaya girişecek.

Bu yapılmadığı takdirde geleceği bir şekilde kurtarabilmek imkansız görünüyor. Şimdi ki erteleme sadece Türkiye’ye çok kıymetli bir vakit kaybından başka yararı yok.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler