Sosyal Medya

Güncel

SABAH Raporu:  Türkiye’den notlar

* Dün TL varlıkları, yaşanan para girişleri ve yükselen risk iştahıyla, %3’ten fazla değer kazanarak son zamanların en iyi performansını…

SABAH Raporu:  Türkiye’den notlar

* Dün TL varlıkları, yaşanan para girişleri ve yükselen risk iştahıyla, %3’ten fazla değer kazanarak son zamanların en iyi performansını yaşadılar. Yaşanan olumlu havanın içinde bankacılık endeksi %7’yi aşan değer artışı kaydetti. Dolar 5.647 TL seviyesine gerilerken Euro 6.374 TL’den işlem gördü. Yaşanan yeni para girişleri tahvil faizlerini de aşağıya çekti.

 

* Esen bu rüzgarın TL varlıkları için destekleyici olması Türkiye ekonomisinin değiştiğini göstermiyor. Bundan dolayı Moody’s, Türkiye’nin bankacılık sistemi görünümünü halen negatif olarak teyit etti. Verilen kredilerde yaşanan geri ödeme problemleri de bunu destekliyor.

 

* OSAKA’da liderlerin yaptığı açıklamalar “piyasa yapıcı” olarak algılandı ve finansal varlıklar için pozitif bir şok yarattı denilebilir. Bu şokun etkisiyle ABD varlıkları, açıklanan küresel büyüme öncü göstergelerinin (PMI) beklenti altında kalmasına rağmen yükselerek günü tamamladılar. S&P 500 endeksi yılık ilk yarısında %20’ye yakın değer kazanmış durumda. Gelecek ABD seçimleri için Trump lehine pozitif koşulların yavaş yavaş oluştuğunu görebiliriz. MAKE AMERICA GREAT AGAIN!

 

* Bu sabah, Asya ekonomik verilerinin beklenti altında kalmasına paralel olarak çoğu Asya endeksleri üzerinde baskı oluştu ve yatay seyirle günü geçirdiler. Dünkü yükselişten sonra “kar satışlarının” yaşanması da normal görülebilir.

 

* ” Ticaret savaşlarının ” tam anlamda çözülmemiş olması finansal piyasalar için güveni zedeleyen unsurlar arasında yer alıyor. Özellikle Trump gibi hareketleri kestirilemeyen bir ABD liderinin varlığı bu durumu daha da tetikliyor. Bundan dolayı yatırımcılar “temkinl” davranıyorlar denilebilir.

 

* Finansal piyasalarda gerçekleşen bu “pozitif şok” küresel resesyon ihtimallerini azaltabilir. Bu da finansal varlıkları ve küresel ekonominin lehine olabilir. FED’den ve diğer büyük merkez bankalarından “faiz indirimi” yönlendirmesi sadece lafta kalıp devam edebilir ya da çok az bir faiz indirimi gerçekleşebilir. Küresel bir şok daha yaşanmadıkça bu durumun değişme ihtimali oldukça düşük görülüyor. Türkiye’de dövizin geri çekilmesini de bu durum desteklemektedir. Önemli olan Türkiye’nin bu durumu nasıl kullanacağıdır.

 

* Bütçeyi denkleştirmek için yapılan zamlar devam ediyor. Dün itibariyle benzine 27 kuruş zam geldi ve satılan benzinin litre fiyatı 7.16 TL’ye çıktı.

 

Can Ilker

Ekonomist

Makro Araştırmacı / Stratejist

#sabahbulteni

 

Özgün, tarafsız ve  dünyayı anlamanıza yardımcı olacak ekonomi-finans-piyasa haber ve analizleri için biz Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler