Sosyal Medya

Güncel

Sabah Raporu: Piyasada seçim belirsizliğinin baskısı sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün açıkladığı reform paketinin ardından bundan sonra uygulamaları izleyecek olan piyasada, İstanbul seçimlerine ilişkin…

Sabah Raporu: Piyasada seçim belirsizliğinin baskısı sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün açıkladığı reform paketinin ardından bundan sonra uygulamaları izleyecek olan piyasada, İstanbul seçimlerine ilişkin belirsizliğin baskısı devam ediyor.

S400 konusu üzerinden gergin ABD ilişkilerinin seyri de takip edilirken, veri açısından piyasalar bugün saat 1000’da açıklanacak olan cari açık verisini izleyecek.

Reuters haberine göre, ekonomik aktivitede yavaşlama ve TL’deki değer kaybının ithalatı pahalı hale getirmesiyle son aylarda fazla veren ya da sınırlı açık veren cari işlemler dengesinin Şubat ayında 850 milyon dolar açık vermesi bekleniyor. Cari işlemler Ocak’tan sonra Şubat’ta da açık verecek olsa da bir önceki yıla kıyasla açıktaki daralma trendi sürüyor.

Verinin TL varlıklar üzerindeki etkisinin sınırlı kalması bekleniyor.

TL gelişmekte olan ülke para birimlerinden ayrılıyor

Hafta başından bu yana dolar/TL 5.60-5.73 aralığında hareket ediyor. Seçimlerin üzerinden 11 gün geçmiş olmasına karşın İstanbul’da hâlâ bir sonuca ulaşılamaması ve seçimin tekrarlanabileceği yönündeki söylemler hali hazırda TL’nin yön belirlemesi önündeki ana engel. Bu nedenle TL gelişmekte olan piyasa para birimlerinde gözlenen pozitif performansa katılamıyor.

Analistler reform paketine piyasa tepkisinin nötr olduğunu, piyasaların önümüzdeki dönemde yapısal reformların uygulanma hızı ve gelecek detayların izleneceğini belirtirken; İstanbul seçimlerinin tekrarlanabileceği endişeleri nedeniyle TL’nin kırılgan kalmaya devam edeceğini, ABD-Türkiye gerginliğinin de endişe kaynağı olacağını belirtiyor.

Albayrak’ın açıklamaları öncesi dün 5.69 seviyesinde olan dolar/TL, paket açıklanmaya başladığında 5.72’ye kadar yükseldikten sonra yönünü aşağı çevirdi. Dolar/TL saat 1705’te 5.6895/5.6920 seviyesindeydi. Dolar/TL bu sabah saat 0846’da 5.6723/5.6875 seviyesinde bulunuyor.

Aynı saatte sepet bazında TL 6.0353/6.0518, euro/TL 6.4074/6.4104 seviyesinde.

Yerel seçimlerin kesinleşmemiş sonuçlarına göre CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın İstanbul belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu, AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım’dan daha fazla oy aldı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) son olarak AKP’nin İstanbul’da 31 ilçede oyların yeniden sayılması talebini reddederken, İstanbul’da 21 ilçede 51 sandıkta oyların tekrar sayılmasına karar verdi.
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, dün yerel seçim sonuçlarının İstanbul açısından berraklaşmadığını belirterek, olağanüstü itiraz yoluna başvuracaklarını söyledi. yandan Albayrak, 2019 yılı reform programında önceliği kamu bankalarının sermayelendirilmesine ve geri dönmeyen kredi oranı yüksek olan enerji ile inşaat kredilerinin bilanço dışına taşınarak bankaların rahatlatılmasına verdi.

Albayrak kamu bankalarına DİBS ihracı yoluyla 28 milyar lira tutarında sermaye enjeksiyonu yapılacağını söylerken; reformların bazı unsurlarını olumlu olarak niteleyen analistler, bütçe üzerinde yaratabileceği baskının izleneceğini söylediler.

Programı bütçe üzerinde baskı yaratma potansiyeli nedeniyle riskli gören analistler, çok fazla detay içermemesi nedeniyle önümüzdeki dönemde uygulamaların yakından izleneceğini belirttiler.

Albayrak ayrıca finans sektörü, sigortacılık, enflasyon, kamu maliyesi ve bütçe disiplini ana başlıkları altında bu yıl yapılacak bir dizi reformun tanıtımını yaptı. Albayrak atacakları adımların bütçe disiplininden taviz vermeyeceğini belirtti. bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 29 Mart’ta bu yılın en yükseği olan yüzde 19.28 seviyesindeydi. Önceki gün spot kapanışta ortalama yüzde 17.43 seviyesinde olan faiz dün spot kapanışta yüzde 17.56 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün ise spot kapanışta yüzde 21.74, valörde son işlemde yüzde 21.25 seviyesindeydi.

Emtialarda beklentiler

Altın cephesinde ise İntegral Yatırım paylaştığı notunda “Fed’in bu duruşu, Doların güçlenmesini zorlaştırıyor ve ons altının 1300$ seviyesinin üzerindeki seyrini kolaylaştırıyor.” diyor ve “Ons altın 1306$ seviyesinin üzerine doğru yükselişinde ısrarcı olursa bu durumda hareketini güçlendirebilir. Yukarıda 1310$-1312$ dirençleri izlenebilir. Aşağıda ise 1300$ seviyesinin altında 1295$-1292$ destekleri takip edilebilir.” diye ekliyor.

Petrol konusunda ise “5 nisan haftasına göre ABD petrol üretiminin değişiklik göstermemesi petrol fiyatlarındaki baskıyı azaltmış olabilir. Amerikan tipi ham petrol bu sabah 64.80$ direnç seviyesinin altında, Brent petrol ise 71.40$ seviyesinde bulunmakta.” yorumunu yapan İntegral Yatırım teknik analizinde “Amerikan tipi ham petrol yükselen trend eğiliminde hareket etmekte. Kısa vadede 64.80$ direnç seviyesinde oluşan geri dönüş WTI’a bir miktar güç kaybettirmiş görünüyor.” görüşüne yer veriyor.

Bugün ayrıca ABD cephesinde haftalık işsizlik başvuruları ve Mart ayı ÜFE rakamlarının açıklanması bekleniyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler