Sosyal Medya

Güncel

Rusya’ya neredeyse ne göndersek geri dönüyor

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor) Kaluga bölge idaresi, Türkiye’den gönderilen 20 ton kayısıyı, tarım ürünleri için çok zararlı olduğu…

Rusya’ya neredeyse ne göndersek geri dönüyor

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor) Kaluga bölge idaresi, Türkiye’den gönderilen 20 ton kayısıyı, tarım ürünleri için çok zararlı olduğu bilinen Akdeniz meyve sineği taşıması gerekçesiyle ıskartaya çıkardı.

Kurumun el koyduğu kaysıların akıbetinin ne olacağının henüz belli olmadığı belirtilen haberde, ancak kalitesiz ürünün kesin olarak tezgahlara çıkmayacağı kaydedildi.

Rosselhoznadzor görevlileri, Akdeniz meyve sineğinin en tehlikeli ve zararlı türlerin sınıfında yer aldığını, kaysı, elma, erik, kiraz meyvelerine ve domatese, ayrıca 200’ün üzerinde farklı bitki türüne zarar verdiğini hatırlattı.

Tarıma zarar vermesinden korkuluyor

Hastalıklı meyvelerin dış görünüş olarak sağlıklı meyvelerden hiçbir farklılık göstermediğini söyleyen uzmanlar, sinek larvalarının sadece meyvenin açılmasıyla tespit edilebileceğini ifade etti.

Haberde ayrıca bu sinek türünün insan için tehlike taşımadığına, ancak yayıldığı halde tarıma genel olarak büyük zarar verebileceğine dikkat çekildi.

Daha önce de domates ve çilek sorun olmuştu

Rosselhoznadzor, 51 ton güveli domatesi Türkiye’ye iade ettiklerini açıkladı. Rosselhoznadzor’dan yapılan açıklamada yılbaşından bu yana Türkiye’den getirilen ürünlerinde tarım zararlısının tespit edildiği vaka sayısının 70’i geçtiği açıklanırken, bu rakamların Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iletildiği belirtildi.

Açıklamada, bu rakamların Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev ve Türk mevkidaşı Bekir Pakdemirli arasında gerçekleşen görüşmede dile getirildiği belirtilerek, “Rosselhoznadzor’un Türkiye’den getirilen tarım ürünlerinde Rusya’nın yasakladığı tarım zararlısı tespit etme vakalarının devam ettiği Türk tarafına iletildi” denildi.

Görüşmede, Türk tarafının Rusya’ya gönderilen tarım ürünlerinin güvenliğine yönelik denetimi artıracağı konusunda mutabakata varıldığı açıklanmıştı.

Ayrıca Türkiye’den gönderilen 20.8 ton çileğin de içinde tehlikeli tarım haşeresinin tespit edilmesi nedeniyle Rusya’ya girişi yasaklanarak geri çevrilmişti.

Önümüzdeki temmuzdan itibaren Rusya’ya gönderilen biber, domates, üzüm ve çileği fumigasyon (buharlı ilaçlama yöntemiyle dezenfeksiyon) işleminden geçirmeye başlayacak olan Türkiye’nin, kullanılması öngörülen ilaçlama yöntemleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri Rosselhoznadzor’a en kısa zamanda ulaştıracağı bildirilmişti.

İLGİLİ HABER“Zararlı” diye Türkiye’ye geri gönderilen tarım ürünlerini biz mi yiyoruz?

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler