Sosyal Medya

Güncel

RTÜK Başkanı’ndan rahatlatıcı açıklama

RTÜK Internet'te de mi sansüre girişecek? Başkan Şahin hayır diyor

RTÜK Başkanı’ndan rahatlatıcı açıklama

Geçtiğimiz haftadan bu yana gündemin en önemli konularından birisi RTÜK’ün internet yayıncıları için aldığı karar. Resmi düzenleme gereği RTÜK, Netflix ve BluTV gibi platformlardaki içerikleri, TV’de olduğu gibi düzenleme yetkisine sahip oldu. Peki bu karar insanların Netflix’i ya da BluTV’yi bırakmalarına neden olacak mı? Webtekno websitesi  okuyucularına sordu ve yanıt belli oldu:  Evet.

 

Fakat, T24’te yer alan bir habere göre, “Yönetmelik”, tüm interneti kapsamıyor. Düzenleme internet üzerinden radyo-televizyon yayıncılığı yapacak kuruluşları ilgilendiriyor.

 

TV kanallarından çok daha etkili olmaya başlayan isteğe bağlı yayın platformları, internet üzerinden milyonlarca insana ulaşıyor. Kullanıcılar bu platformlarda, kendi istekleriyle film ya da diziler izliyor, izleme alışkanlıklarına göre kişiselleştirilmiş öneriler alıyorlar.

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından geçtiğimiz yıldan bu yana üzerinde çalışılan bir düzenleme ise 1 Ağustos 2019’da resmiyete kavuştu. Kurum, internet yayınlarını da TV yayınları gibi denetleme hakkına kavuştu. Henüz Netflix ya da BluTV gibi platformların içeriklerine müdahale edilmedi, ancak zamanla edileceği kaygısı çok yaygın.

 

Webtekno 15 binden fazla okuruna sordu: Anketteki soru “RTÜK denetimi nedeniyle Netflix ve BluTV gibi servisleri bırakır mısınız?” şeklindeydi. Sonuç dağılımı şöyle:

Evet, üyeliklerimi silerim: %78

Hayır, kullanmaya devam ederim: %22

 

 

RTÜK Başkanı Şahin: Yönetmelik, tüm interneti kapsamıyor; internet üzerinden radyo-televizyon yayıncılığı yapacak kuruluşları ilgilendiriyor

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, internet yayıncılığı hakkında kabul edilen yeni düzenlemeye dair görüşlerini paylaştı. Şahin, “Netflix, Blu TV, Turkcell Plus gibi platformların tepe yöneticileriyle sağlam bir iletişim içindeyiz. Bu platformların yöneticileri, lisanslama için gerekenleri yapmaya hazırlar” dedi.

 

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, kamuoyunda tartışılan yeni internet yayıncılığı düzenlemesi hakkında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin ile konuştu.

 

Hakan, Şahin’in ifadelerini şöyle: aktardı:

 

GÖRÜŞÜYORUZ: Biz RTÜK olarak… Netflix, Blu TV, Turkcell Plus gibi platformların tepe yöneticileriyle sağlam bir iletişim içindeyiz. Bu platformların yöneticileri, lisanslama için gerekenleri yapmaya hazırlar.

SADECE BUNLAR: Yönetmelik, tüm interneti kapsamıyor. Düzenleme internet üzerinden radyo-televizyon yayıncılığı yapacak kuruluşları ilgilendiriyor.

ÖZGÜRLÜK ANLAMLI: Platformlarla ilgili yapacağımız denetlemeler, hayatın doğal akışına ters düşecek şekilde asla olmayacaktır. Kişilerin özgürlük alanları bizim için çok değerli ve anlamlıdır.

 

GEREKSİZ VE HAKSIZ: Denetim başladığında bugün koparılan fırtınaların gereksizliği, acımasız eleştirilerin haksızlığı ortaya çıkacaktır.

 

 

 

Kaynak:  Her 10 Netflix Kullanıcısından 8’i RTÜK Etkisiyle Netflix’i Bırakabilir

 

RTÜK Başkanı Şahin: Yönetmelik, tüm interneti kapsamıyor; internet üzerinden radyo-televizyon yayıncılığı yapacak kuruluşları ilgilendiriyor

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler