Sosyal Medya

Güncel

Petrol’de Libya etkisi

Petrol fiyatları Kasım’dan bu yana görülen en yüksek seviyelerde seyretmeye devam ediyor. Bu sabah hem WTI hem de Brent petrol…

Petrol’de Libya etkisi

Petrol fiyatları Kasım’dan bu yana görülen en yüksek seviyelerde seyretmeye devam ediyor.

Bu sabah hem WTI hem de Brent petrol fiyatının yükseliş yönünde hareket ettiği görülüyor.

Uluslararası Enerji Ajansının dün yayımladığı aylık petrol piyasası raporuna göre, küresel petrol arzı martta bir önceki aya göre günlük 340 bin varil azalışla yaklaşık 99 milyon 200 bin varile geriledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ham petrol üretimi günlük 550 bin varil azalarak 30 milyon 130 bin varil oldu.

Uzmanlar OPEC’in üretim kesintisi, ABD’nin İran ve Venezuela’ya uyguladığı yaptırımlar ile Libya’daki karışıklıkların petrol fiyatlarının 71 dolar seviyesinde tutunmasına yardımcı olduğunu ifade etti.

Libya’daki gelişmeler

Ek olarak Libya’dan gelen haberler de yükselişte etkili oluyor.

Libya Ulusal Petrol Kurumu Başkanı Mustafa Sanallah, başkent Trablus’taki çatışmalar nedeniyle doğal gaz ve petrol ihracatının ciddi tehdit altında olduğu uyarısında bulundu.

Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile bir araya gelen Sanallah, görüşmede, “Trablus’ta yaşanan çatışmaların büyüklüğü ve yansımaları göz önüne alındığında petrol ve doğal gaz ihracatı 2011 yılından bu yana en büyük tehditle karşı karşıya kaldı” ifadelerini kullandı.

ABD’nin İran ve Venezuela yaptırımlarını genişletmeyi düşündüğü bir ortamda Libya’daki olası arz sıkıntıları petrol fiyatlarındaki artışa katkı sağlayabileceği belirtiliyor. Yılbaşında 55 dolar civarında olan Brent petrolün varil fiyatı, OPEC kısıntısı ve yaptırımların etkisiyle bugün 71 dolarda yer alıyor.

Brent petrolde teknik olarak 71,12 ila 71,22 dolar aralığının direnç, 70,92 ila 71,02 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Kısa vadede kar realizasyonları olsa da bu petrol fiyatlarının yönünü aşağı çevireceği anlamına gelmemelidir yorumu yapılıyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler